KVANTNA PRIRODA SVETLOSTI

Size: px
Start display at page:

Download "KVANTNA PRIRODA SVETLOSTI"

Transcription

1 KVANTNA PRIRODA SVETLOSTI

2 STRUKTURA ATOMA I MOLEKULA-ENERGETSKI NIVOI Kvantna teorija o strukturi atoma Nils Bor Elektroni pri kretanju po stacionarnim putanjama ne emituju niti apsorbuju energiju 1. Prvi Borov postulat elektron se može kretati u atomu samo po putanjama određenog poluprečnika za koje važi uslov da je moment količine kretanja elektrona L jednak celobrojnom umnošku veličine h/2 34 h Js L m v e n r n h n, 2 1,2,3,.. 2. Drugi Borov postulat objašnjava prelazak elektrona sa jednog energetskog nivoa na drugi. n E h E n E m

3 Struktura atomskog omotača i raspored energetskih nivoa Atomski energetski nivoi

4 Molekulski energetski nivoi

5 ENERGETSKI NIVOI MOLEKULA Energija molekula se sastoji od energije elektrona, energije oscilovanja atoma i molekula i energije rotacije molekula. Razlika energija dva nivoa se sastoji od tri energetska dela: E e E E e E gde je razlika energija elektrona, o razlika energija oscilovanja atoma i molekula, E r razlika energije rotacije molekula. o E r E Trakasti spektri

6 FLUORESCENCIJA I FOSFORESCENCIJA Cepanje energetskih nivoa molekula usled oscilacija atoma u molekulu, i oscilacija i rotacija samog molekula, što omogućava elektronske prelaze kojih nema u atomima. 1. Elektron se vraća direktno na početni nivo do 10 s. 2. Prvo prelazi na osnovno stanje energetskog nivoa S 1 a zatim na stanje S do 10 s. Energija emitovanog kvanta manja od upadnog. Nevidljivo EM zračenje u vidljivo. Najpogodniji fluori fluorescencija. 3. Metastabilni nivo T 2 od drugog molekula. Verovatnoća prelaza elektrona sa metastabilnog nivoa na S 0 mala fosforescencija. Elektron se vraća na S 1 pa zatim na S do 1s odložena fluorescencija.

7

8 Fluoroscentno kamenje Pod vidljivom svetlošću Pod UV svetlošću U mraku Fosforoscentni materijal

9 Primene fluorescencije: fluorescentno obeležavanje, fluorescentne lampe, biološki detektori, fluorescentna spektroskopija, forenzika (npr. otisci prstiju detektuju se fluorescentnim ninhidrinom). Primene fosforescencije: znaci za izlaz, označavanje puteva

10 STIMULISANA EMISIJA SVETLOSTI. LASERI Prelaz elektrona sa jednog na drugi energetski nivo u dva smera: Stimulisana apsorpcija sa nižeg na viši energetski nivo. Prelaz elektrona sa višeg na niži nivo uz spontanu emisiju kvanta zračenja: spontana emisija. Stimulisana emisija 1917 Ajnštajn: pobuđeni atom može biti stimulisan da pređe u niže energetsko stanje upadnim fotonom, čija energija je jednaka energiji prelaza. Emituje se foton iste energije i faze. Materijali koji se koriste kao laserski medijumi su oni kod kojih se atomi duže zadržavaju u pobuđenom (metastabilnom) stanju (inverzna populacija). To se dobija postupkom koji se naziva optičko pumpanje. LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation)

11 PRINCIP RADA Laserski zrak se može proizvesti jedino ako je stimulisana emisija izraženija u odnosu na apsorpciju i spontanu emisiju zračenja. To se postiže inverzijom naseljenosti atoma (ili elektrona) u laserskom medijumu: broj atoma u pobuđenom stanju mora biti veći od broja atoma u osnovnom stanju.

12 Svetlosni snop je monohromatski Svetlosni snop je koherentan Laserski snop je snažan i izvanredno kolimisan mw-1 MW, dok veličina spota ima dimenziju mm.

13 Ako se radna supstanca lasera spolja osvetli svetlošću blic-lampe velike snage, apsorpcijom svetlosti većina atoma se može prevesti u pobuđeno stanje. Time se, optičkim pumpanjem, postiže inverzna naseljenost energijskih nivoa u atomima. Pobuđeni atomi spontano, u svim pravcima emituju fotone. Ovi fotoni mogu izazvati stimulasanu emisiju, a oni fotoni koji se kreću u pravcu normalnom na ogledala višestruko prolaze kroz radnu supstancu i dolazi do njihovog kaskadnog umnožavanja. Tako pojačan svetlosni snop delom izlazi kroz jedno, delimično propustljivo ogledalo, koje obično propušta nekoliko procenata ukupnog inteziteta svetlosti, a preko 90% reflektuje. Fotoni emitovani u drugim pravcima ostvaruju neznatno pojačanje i izlaze iz radne supstance. Ovako dobijen laserski snop ima dve važne osobine: veliku snagu i veliku uređenost. Šema lasera: 1: laserski medij; 2: energija za pobuđivanje medija; 3: 100% reflektirajuće ogledalo; 4: 99% reflektirajuće ogledalo; 5: laserski zrak. Ref:

14 Za merenje velikih rastojanja (Zemlja-Mesec) U metalurgiji za sečenje metala Laserski štampači Za očitavanje cena na proizvodima u supermarketima Light-show Dekodiranje signala u elektronskim centralama Analiza materijala, precizna merenja, dobijanje holograma Štetni efekti: biološki i hemijski Osobina laserske svetlosti da razara biološka tkiva povezana sa efektom koagulacije belančevina omogućuje fine hirurške zahvate bez krvarenja. Laserska pinceta (laser twessers) je instrument koji koristi jako fokusiran laserski snop zračenja u cilju formiranja privlačne ili odbojne sile (tipično reda veličine piko Njutna), u zavisnosti od relativnog indeksa prelamanja, i na taj način fizički drži ili pomera mikroskopske dielektrične objekte.

15 KORPUSKULARNA PRIRODA SVETLOSTI Kada detaljnije razmatramo procese apsorpcije, emisije i rasejanja elektromagnetnog zračenja uočavamo sasvim drugačije aspekte svetlosti. U tim slučajevima primećujemo da je energija EM kvantovana odnosno ona se emituje i apsorbuje u paketima energije fotoni. (Ajnstajn 1905.god) Fenomen koji je bacio senku na talasnu prirodu svetlosti je fotoelektrični efekat u kojem materijal emituje elektrone kada je osvetljen. Komptonov efekat h A 2 mv 2

16 Fotoelektrični efekat: Heinrich Rudolf Hertz je godine otkrio, ali nije i objasnio fotoelektrični efekat koji je ostao zagonetka u fizici do početka 20. veka. Njegovo otkriće i objašnjenje su odigrali ključnu ulogu u razvoju moderne fizike jer je nedvosmisleno pokazao kvantnu prirodu procesa u mikrosvetu. Fotoelektrični efekat je pojava kada svetlost određene talasne dužine padne na površinu metala (npr. cinka ili natrijuma)i iz njega izbija elektrone.

17 KLASIĈNA TEORIJA ELEKTROMAGNETNOG ZRAĈENJA (TALASNA TEORIJA) PREDVIĐA SLEDEĆE: 1. kinetička energija fotoelektrona treba da raste sa povećanjem intenziteta svetlosti, 2. elektrone iz fotokatode treba da izbaci bilo koja svetlost adekvatnog intenziteta, 3. elektronu treba relativno dugo vremena da dobije energiju iz upadne svjetlosti pa da napusti fotokatodu. A u eksperimentima se dešavalo sledeće: 1. kinetička teorija fotoelektrona ne zavisi od intenziteta (fluksa) svjetlosti, 2. samo svetlost veće frekvencije (manje talasne dužine) od neke granične može izazvati fotoefekat, 3. fotostruja se uspostavlja trenutno.

18 DIJAGRAM ZAVISNOSTI MAKSIMALNE KINETIĈKE ENERGIJE ELEKTRONA ZN-A (CINKA) OD FREKVENCIJE SVETLOSTI

19 Na osnovu izučavanja zavisnosti fotostruje I, obrazovane elektronima emitovanim sa katode pod dejstvom svetlosti, od napona U između elektroda, različitih materijala u vakuumu, za različite frekvencije upadnog zračenja, utvrđena su tri osnovna zakona spoljašnjeg fotoefekta: 1. Stoletov zakon: pri fiksiranoj vrednosti frekvencije upadne svetlosti, broj fotoelektrona, istrgnutih u jedinici vremena, proporcionalan je intenzitetu svetlosti (jačina fotostruje zasićenja proporcionalna je energetskoj osvetljenosti katode); 2. Maksimalna početna brzina (maksimalna kinetička energija) fotoelektrona ne zavisi od intenziteta upadne svetlosti, već je određena samo njenom frekvencijom; 3. Za svaki materijal postoji crvena granica fotoefekta, tj. minimalna frekvencija svetlosti (koja zavisi od hemijske prirode materijala i stanja njegove površine), ispod koje je fotoefekat nemoguć.

20 Fotoelektrični efekat ima široku primenu Digitalne kamere i noćni dvogled (night vision scopes) konvertuju svetlost u električni signal koji se rekonstruiše u sliku Svetlost udara u ploču i pri tome se izbacuju elektroni koji prolaze kroz tanak disk u kojem se nalazi milion tankih kanala. Struja u svakom kanalu se pojačava i usmerava na ekran koji svetli kada se pogodi elektronom.

21

22 X ZRAĈENJE Rendgenski zraci ili Х-zraci (iks-zraci) su deo elektromagnetnog spektra sa frekvencijama od do herca, odnosno talasna dužina im je reda 0,1 do 10 nanometra (0, do m). Zraci su jonizujući i zbog velike energije koriste se u radiologiji (u medicini), kao i u kristalografiji za određivanje strukture kristala. Rendgenski zraci su dobili ime po svom pronalazaču Vilhemu Konradu Rendgenu koji ih je otkrio godine sa aparaturom sličnom na slici Anoda proizvodi jednim delom X-zrake usporavajući elektrone Bremsstrahlung (kontinualno zračenje) i pri prelazu elektrona u atomima anode na niže energetske nivoe (karakteristično zračenje)

23 PRIMENA X-ZRAĈENJA X zračenje ima puno praktičnih primena u medicini i industriji Velika energija, mogućnost prodiranja u čvrstu materiju do nekoliko centimetara. Vizualizacija unutrašnje građe materije (slomljene kosti, strukturna građa) Objekat se postavi između izvora X zračenja i detektora (fotografski film) Kosti su bolji apsorberi od tkiva tako da su one na slici pojavljuju kao svetlije površine. CT skener (computed tomography) izvor X-zračenja proizvodi tanak, lepezast snop zraka koji se detektuje na suprotnoj strani objekta sa nekoliko stotina povezanih u liniju detektora. Svaki detektor meri apsorpciju

24 duž tanke linije. Cela aparatura se rotira oko pacijenta u ravni zraka, i promena brzine detekcije upadnih fotona u detektor se digitalno zapisuje.kompjuter procesuira dobijene podatke i rekonstruiše sliku celog preseka pacijenta. Razlike u apsorpciji oko 1% i manje mogu biti detektovane ovim skenerom, i u tom smislu se tumori i ostale anomalije mogu primetiti na ovaj način. X zračenje prouzrokuje oštećenje živih organizama. X fotoni se apsorbuju u tkivu, kidaju molekuske veze i na taj način stvaraju opasne slobodne radikale (H i OH) koji mogu da naruše hemijsku strukturu proteina i genetskog materijala. Brzorastuće i ćelije koje su u razvoju su posebno osetljive, zbog toga se ovo zračenje koristi za selektivnu destrukciju ćelija raka.

25 FORENZIKA Kada pištolj opali, dim iz cevi se širi (GSR-gunshot residue). Emisioni X-spektar čestica dima sadrži karakteristične pikove atoma olova (Pb), antimona (Sb) i barijuma (Ba). Ako uzorak uzet sa kože osumljičenog ili odela emituje spektar X-zračenja sa ovim karakterističnim linijama, to ukazuje da je osumljičeni u skorije vreme pucao iz pištolja.

26 TALASNA PRIRODA ĈESTICE. ELEKTRONSKI TALAS 1924, godine francuski fizičar i Nobelovac Princ Luj de Brolj došao je do izuzetnog otkrića o prirodi materije. Njegov rezon, slobodno parafraziran je glasio: Priroda voli simetriju. Svetlost je dualističke prirode, u nekim situacijama se ponaša kao talas dok u nekim kao čestica. Ako je priroda simetrična, ova dualnost takođe može da se odnosi i na materiju. Elektoni i protoni, koji spadaju u čestice, mogu u nekim prilikama da se ponašaju kao talasi.

27 TALASNA PRIRODA ĈESTICE

28 De Broljeva talasna dužina čestice h p Frekvencija po de Brolju je povezana sa energijom čestice kao i kod fotona E h Nekoliko godina nakon publikacije de Broljeve ideje eksperimentalni rezultati difrakcije elektrona su potvrdili talasnu prirodu čestice. Ako je de Broljeva hipoteza tačna, da materija poseduje talasna svojstva, zašto taj fenomen ne primećujemo u svakodnevnom životu? h mv 10 Kolika je talasna dužina zrna peska mase m 5 10 kg i poluprečnika 0.07 mm koje pada kroz vazduh sa konačnom brzinom od 0.4 m/s? Js 3 10 p 10 kg m 2 10 s Talasna dužina nemerljiva, manja od dimenzije atoma h 24 m

29 ELEKTRONSKI MIKROSKOP Elektronski mikroskop pruža interesantan i važan primer talasne i čestične prirode elektrona. Trajektorija elektrona može biti prelomljena podvrgavajući se zakonima refleksije i prelamanja, kao i korišćenjem električnog i magnetnog polja. Sa druge strane snop može da konvergira upotrebom sočiva i ogledala ili električnog/magnetnog polja. rezolucija Zašto je elektronski mikroskop superiorniji od optičkog mikroskopa?

30 ELEKTRONSKI MIKROSKOP o Šematski dijagram TEM (transmission electron microscope) mikroskopa. o Snop elektrona prolazi kroz više magnetnih sočiva o Objectiv i projection lens igraju ulogu objektiva i okulara o Konačna slika se projektuje na fluorescentnom ekranu ili fotografiše o Cela aparatura mora biti u vakuumu. Zašto? o Ako je talasna dužina elektrona 0.01nm, može se očekivati da će i rezolucija biti 0.01nm

Red veze za benzen. Slika 1.

Red veze za benzen. Slika 1. Red veze za benzen Benzen C 6 H 6 je aromatično ciklično jedinjenje. Njegove dve rezonantne forme (ili Kekuléove structure), prema teoriji valentne veze (VB) prikazuju se uobičajeno kao na slici 1 a),

More information

ATOMSKA APSORP SORPCIJSKA TROSKOP

ATOMSKA APSORP SORPCIJSKA TROSKOP ATOMSKA APSORP SORPCIJSKA SPEKTROS TROSKOP OPIJA Written by Bette Kreuz Produced by Ruth Dusenbery University of Michigan-Dearborn 2000 Apsorpcija i emisija svjetlosti Fizika svjetlosti Spectroskopija

More information

ISTORIJAT RAZVOJA LASERA

ISTORIJAT RAZVOJA LASERA UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATICKI FAKULTET DEPARTMAN ZA ISTORIJAT RAZVOJA LASERA diplomski rad mentor: Prof. Dr. Mira Terzic student: S t c v i c a T e o d o r o v i c / Sad, avgust 2004. PREDGOVOR

More information

Uvod. Rezonantno raspršenje atomskim jezgrama Veoma precizna mjerenja na energetskoj skali Komplikacije Primjena

Uvod. Rezonantno raspršenje atomskim jezgrama Veoma precizna mjerenja na energetskoj skali Komplikacije Primjena Mössbouerov efekt Uvod Rezonantno raspršenje γ-zračenja na atomskim jezgrama Veoma precizna mjerenja na energetskoj skali Komplikacije Primjena Udarni presjek za raspršenje (apsorpciju) elektromagnetskog

More information

Projektovanje izgradnje i testiranje 9``x 9`` NaI(Tl) spektrometra oblika jame

Projektovanje izgradnje i testiranje 9``x 9`` NaI(Tl) spektrometra oblika jame UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Jan Hansman Projektovanje izgradnje i testiranje 9``x 9`` NaI(Tl) spektrometra oblika jame - doktorska disertacija - Mentor: dr.

More information

Projektovanje paralelnih algoritama II

Projektovanje paralelnih algoritama II Projektovanje paralelnih algoritama II Primeri paralelnih algoritama, I deo Paralelni algoritmi za množenje matrica 1 Algoritmi za množenje matrica Ovde su data tri paralelna algoritma: Direktan algoritam

More information

Teorija hemijske veze

Teorija hemijske veze Teorija hemijske veze Dr Mario Zlatović Ljubica Anđelković 3 časa predavanja nedeljno 2 časa vežbi nedeljno Literatura Hemijska veza Ivan O. Juranić Zbirka zadataka http://www.chem.bg.ac.rs/~mario/thv/var

More information

TEORIJA SKUPOVA Zadaci

TEORIJA SKUPOVA Zadaci TEORIJA SKUPOVA Zadai LOGIKA 1 I. godina 1. Zapišite simbolima: ( x nije element skupa S (b) d je član skupa S () F je podskup slupa S (d) Skup S sadrži skup R 2. Neka je S { x;2x 6} = = i neka je b =

More information

Mathcad sa algoritmima

Mathcad sa algoritmima P R I M J E R I P R I M J E R I Mathcad sa algoritmima NAREDBE - elementarne obrade - sekvence Primjer 1 Napraviti algoritam za sabiranje dva broja. NAREDBE - elementarne obrade - sekvence Primjer 1 POČETAK

More information

Optimizacija Niza Čerenkovljevih teleskopa (CTA) pomoću Monte Carlo simulacija

Optimizacija Niza Čerenkovljevih teleskopa (CTA) pomoću Monte Carlo simulacija 1 / 21 Optimizacija Niza Čerenkovljevih teleskopa (CTA) pomoću Monte Carlo simulacija Mario Petričević Fizički odsjek, PMF Sveučilište u Zagrebu 30. siječnja 2016. 2 / 21 Izvori Spektar Detekcija Gama-astronomija

More information

Fotonska doza terapijskog akceleratora procjenjena Schiff-ovom funkcijom

Fotonska doza terapijskog akceleratora procjenjena Schiff-ovom funkcijom UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Fotonska doza terapijskog akceleratora procjenjena Schiff-ovom funkcijom - master rad - Mentor: Prof. dr Miodrag Krmar Kandidat:

More information

Univerzitet u Sarajevu Prirodno-matematički fakultet Odsjek za fiziku DIPLOMSKI RAD. Analiza pacijentnih doza u interventnoj kardiologiji

Univerzitet u Sarajevu Prirodno-matematički fakultet Odsjek za fiziku DIPLOMSKI RAD. Analiza pacijentnih doza u interventnoj kardiologiji Univerzitet u Sarajevu Prirodno-matematički fakultet Odsjek za fiziku DIPLOMSKI RAD Analiza pacijentnih doza u interventnoj kardiologiji Mentor: prof. dr. Davorin Samek Student: Belkisa Hanić Sarajevo,

More information

Asian Journal of Science and Technology Vol. 4, Issue 08, pp , August, 2013 RESEARCH ARTICLE

Asian Journal of Science and Technology Vol. 4, Issue 08, pp , August, 2013 RESEARCH ARTICLE Available Online at http://www.journalajst.com ASIAN JOURNAL OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ISSN: 0976-3376 Asian Journal of Science and Technology Vol. 4, Issue 08, pp.037-041, August, 2013 RESEARCH ARTICLE

More information

NAPREDNI FIZIČKI PRAKTIKUM 1 studij Matematika i fizika; smjer nastavnički MJERENJE MALIH OTPORA

NAPREDNI FIZIČKI PRAKTIKUM 1 studij Matematika i fizika; smjer nastavnički MJERENJE MALIH OTPORA NAPREDNI FIZIČKI PRAKTIKUM 1 studij Matematika i fizika; smjer nastavnički MJERENJE MALIH OTPORA studij Matematika i fizika; smjer nastavnički NFP 1 1 ZADACI 1. Mjerenjem geometrijskih dimenzija i otpora

More information

KLASIFIKACIJA NAIVNI BAJES. NIKOLA MILIKIĆ URL:

KLASIFIKACIJA NAIVNI BAJES. NIKOLA MILIKIĆ   URL: KLASIFIKACIJA NAIVNI BAJES NIKOLA MILIKIĆ EMAIL: nikola.milikic@fon.bg.ac.rs URL: http://nikola.milikic.info ŠTA JE KLASIFIKACIJA? Zadatak određivanja klase kojoj neka instanca pripada instanca je opisana

More information

AIR CURTAINS VAZDU[NE ZAVESE V H

AIR CURTAINS VAZDU[NE ZAVESE V H AIR CURTAINS V 15.000 H 21.000 KLIMA Co. 2 KLIMA Co. Flow and system stress should be known factors in air flow. The flow is gas quantity flowing through the system during given time unit and is measured

More information

MATHEMATICAL ANALYSIS OF PERFORMANCE OF A VIBRATORY BOWL FEEDER FOR FEEDING BOTTLE CAPS

MATHEMATICAL ANALYSIS OF PERFORMANCE OF A VIBRATORY BOWL FEEDER FOR FEEDING BOTTLE CAPS http://doi.org/10.24867/jpe-2018-02-055 JPE (2018) Vol.21 (2) Choudhary, M., Narang, R., Khanna, P. Original Scientific Paper MATHEMATICAL ANALYSIS OF PERFORMANCE OF A VIBRATORY BOWL FEEDER FOR FEEDING

More information

TEMPERATURSKA ZAVISNOST LUMINESCENCIJE NEORGANSKIH FOSFORA NA BAZI RETKIH ZEMALJA

TEMPERATURSKA ZAVISNOST LUMINESCENCIJE NEORGANSKIH FOSFORA NA BAZI RETKIH ZEMALJA UNIVERZITET U BEOGRADU FIZIČKI FAKULTET Marko G. Nikolić TEMPERATURSKA ZAVISNOST LUMINESCENCIJE NEORGANSKIH FOSFORA NA BAZI RETKIH ZEMALJA doktorska disertacija Beograd, 2013 UNIVERSITY OF BELGRADE FACULTY

More information

LUMINESCENTNA SVOJSTVA LITIJUM-INDIJUM OKSIDA DOPIRANOG JONIMA RETKIH ZEMALJA

LUMINESCENTNA SVOJSTVA LITIJUM-INDIJUM OKSIDA DOPIRANOG JONIMA RETKIH ZEMALJA UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU mr Ljubica Đačanin LUMINESCENTNA SVOJSTVA LITIJUM-INDIJUM OKSIDA DOPIRANOG JONIMA RETKIH ZEMALJA - doktorska disertacija - Novi

More information

OPTICAL AND MECHANICAL PROPERTIES OF HYBRID NANOCOMPOSITE LIGHT GUIDE FIBERS

OPTICAL AND MECHANICAL PROPERTIES OF HYBRID NANOCOMPOSITE LIGHT GUIDE FIBERS UNIVERSITY OF BELGRADE FACULTY OF TECHNOLOGY AND METALLURGY Salah Salem Musbah OPTICAL AND MECHANICAL PROPERTIES OF HYBRID NANOCOMPOSITE LIGHT GUIDE FIBERS Doctoral Dissertation Belgrade, 2013 UNIVERZITET

More information

Impuls sile i količina gibanja

Impuls sile i količina gibanja Impuls sile i količina gibanja FIZIKA PSS-GRAD 25. listopada 2017. 7.1 Teorem impulsa sile i količine gibanja sila vrijeme U mnogim slučajevima sila na tijelo NIJE konstantna. 7.1 Teorem impulsa sile i

More information

Algoritam za množenje ulančanih matrica. Alen Kosanović Prirodoslovno-matematički fakultet Matematički odsjek

Algoritam za množenje ulančanih matrica. Alen Kosanović Prirodoslovno-matematički fakultet Matematički odsjek Algoritam za množenje ulančanih matrica Alen Kosanović Prirodoslovno-matematički fakultet Matematički odsjek O problemu (1) Neka je A 1, A 2,, A n niz ulančanih matrica duljine n N, gdje su dimenzije matrice

More information

Univerzitet u Novom Sadu Prirodno-matematički fakultet Departman za fiziku. Suzana Mijić. Master rad

Univerzitet u Novom Sadu Prirodno-matematički fakultet Departman za fiziku. Suzana Mijić. Master rad Univerzitet u Novom Sadu Prirodno-matematički fakultet Departman za fiziku Suzana Mijić Master rad Novi Sad, 2017 Univerzitet u Novom Sadu Prirodno-matematički fakultet Departman za fiziku Karakterizacija

More information

Jednadžba idealnog plina i kinetička teorija

Jednadžba idealnog plina i kinetička teorija Jednadžba idealnog plina i kinetička teorija FIZIKA PSS-GRAD 9. studenog 017. 14.1 Molekulska masa, mol i Avogadrov broj To facilitate comparison of the mass of one atom with another, a mass scale know

More information

STATIČKA I DINAMIČKA SINERGIJA IZOLACIONIH OSOBINA GASNE SMEŠE SF6/N2

STATIČKA I DINAMIČKA SINERGIJA IZOLACIONIH OSOBINA GASNE SMEŠE SF6/N2 UNIVERZITET U BEOGRADU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET Mirko N. Stojkanović STATIČKA I DINAMIČKA SINERGIJA IZOLACIONIH OSOBINA GASNE SMEŠE SF6/N2 doktorska disertacija Beograd, 2013 UNIVERSITY OF BELGRADE FACULTY

More information

NAPREDNI FIZIČKI PRAKTIKUM II studij Geofizika POLARIZACIJA SVJETLOSTI

NAPREDNI FIZIČKI PRAKTIKUM II studij Geofizika POLARIZACIJA SVJETLOSTI NAPREDNI FIZIČKI PRAKTIKUM II studij Geofizika POLARIZACIJA SVJETLOSTI studij Geofizika NFP II 1 ZADACI 1. Izmjerite ovisnost intenziteta linearno polarizirane svjetlosti o kutu jednog analizatora. Na

More information

FTN Novi Sad Katedra za motore i vozila. Drumska vozila Uputstvo za izradu vučnog proračuna motornog vozila. 1. Ulazni podaci IZVOR:

FTN Novi Sad Katedra za motore i vozila. Drumska vozila Uputstvo za izradu vučnog proračuna motornog vozila. 1. Ulazni podaci IZVOR: 1. Ulazni podaci IZVOR: WWW.CARTODAY.COM 1. Ulazni podaci Masa / težina vozila Osovinske reakcije Raspodela težine napred / nazad Dimenzije pneumatika Čeona površina Koeficijent otpora vazduha Brzinska

More information

Impuls sile i količina gibanja

Impuls sile i količina gibanja Impuls sile i količina gibanja FIZIKA PSS-GRAD 25. listopada 2017. 7.1 Teorem impulsa sile i količine gibanja sila vrijeme U mnogim slučajevima sila na tijelo NIJE konstantna. 7.1 Teorem impulsa sile i

More information

Realizacija i ocjena MPPT algoritama u fotonaponskom sistemu napajanja

Realizacija i ocjena MPPT algoritama u fotonaponskom sistemu napajanja INFOTEH-JAHORINA Vol., March. Realizacija i ocjena MPPT algoritama u fotonaponskom sistemu napajanja Srđan Lale, Slobodan Lubura, Milomir Šoja Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu

More information

Karakterizacija nanočestica elektrokatalizatora korišćenjem apsorpcione spektroskopije sa X-zracima

Karakterizacija nanočestica elektrokatalizatora korišćenjem apsorpcione spektroskopije sa X-zracima NEBOJŠA MARINKOVIĆ *, KOTARO SASAKI, MENG LI, RADOSLAV R. ADŽIĆ Synchrotron Catalysis Consortium and Columbia University, New York, NY, Brookhaven National Laboratory, Upton, NY, USA Naučni rad ISSN 35-9465,

More information

DYNAMIC HEAT TRANSFER IN WALLS: LIMITATIONS OF HEAT FLUX METERS

DYNAMIC HEAT TRANSFER IN WALLS: LIMITATIONS OF HEAT FLUX METERS DYNAMI EAT TRANFER IN WALL: LIMITATION OF EAT FLUX METER DINAMIČKI PRENO TOPLOTE U ZIDOVIMA: OGRANIČENJA MERAČA TOPLOTNOG PROTOKA (TOPLOTNOG FLUKA) 1 I. Naveros a, b,. Ghiaus a a ETIL UMR58, INA-Lyon,

More information

Spektri planetarnih maglina

Spektri planetarnih maglina Matematički fakultet Univerzitet u Beogradu Spektri planetarnih maglina Student: Milena Stanković Prof: Dr. Olga Atanacković Maj 2012 Sadržaj Uvod... 2 Planetarne magline i njihovi spektri... 2 Rekombinacione

More information

ZANIMLJIV NAČIN IZRAČUNAVANJA NEKIH GRANIČNIH VRIJEDNOSTI FUNKCIJA. Šefket Arslanagić, Sarajevo, BiH

ZANIMLJIV NAČIN IZRAČUNAVANJA NEKIH GRANIČNIH VRIJEDNOSTI FUNKCIJA. Šefket Arslanagić, Sarajevo, BiH MAT-KOL (Banja Luka) XXIII ()(7), -7 http://wwwimviblorg/dmbl/dmblhtm DOI: 75/МК7A ISSN 5-6969 (o) ISSN 986-588 (o) ZANIMLJIV NAČIN IZRAČUNAVANJA NEKIH GRANIČNIH VRIJEDNOSTI FUNKCIJA Šefket Arslanagić,

More information

Uvod u modernu fiziku

Uvod u modernu fiziku Uvod u modernu fiziku - kvantna fizika - atomska i molekularna fizika - nuklearna fizika - fizika elementarnih čestica i kozmologija - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - fizika čvrstog stanja -

More information

ANALYTICAL AND NUMERICAL PREDICTION OF SPRINGBACK IN SHEET METAL BENDING

ANALYTICAL AND NUMERICAL PREDICTION OF SPRINGBACK IN SHEET METAL BENDING ANALYTICAL AND NUMERICAL PREDICTION OF SPRINGBACK IN SHEET METAL BENDING Slota Ján, Jurčišin Miroslav Department of Technologies and Materials, Faculty of Mechanical Engineering, Technical University of

More information

UNIVERZITET U BEOGRADU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET. Mališa Alimpijević

UNIVERZITET U BEOGRADU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET. Mališa Alimpijević UNIVERZITET U BEOGRADU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET Mališa Alimpijević UTICAJ EKVIVALENTNE TEMPERATURE MAKSVELOVOG SPEKTRA GASA SLOBODNIH ELEKTRONA NA PROBOJ GASOVA PRI MALIM VREDNOSTIMA PRITISKA I MEĐUELEKTRODNOG

More information

THE CHANGE OF GENETIC AND PHENOTYPIC VARIABILITY OF YIELD COMPONENTS AFTER RECURRENT SELECTION OF MAIZE

THE CHANGE OF GENETIC AND PHENOTYPIC VARIABILITY OF YIELD COMPONENTS AFTER RECURRENT SELECTION OF MAIZE UDC575:633.15 DOI: 10.2298/GENSR0902207D Original scientific paper THE CHANGE OF GENETIC AND PHENOTYPIC VARIABILITY OF YIELD COMPONENTS AFTER RECURRENT SELECTION OF MAIZE Nebojša DELETIĆ, Slaviša STOJKOVIĆ,

More information

Molekularne vibracije i IR (infra crvena spektroskopija)

Molekularne vibracije i IR (infra crvena spektroskopija) Molekularne vibracije i IR (infra crvena spektroskopija) Vibracije What is a vibration in a molecule? Any change in shape of the molecule- stretching of bonds, bending of bonds, or internal rotation around

More information

Svjetlost, svuda, svjetlost oko nas (pardon, elektromagnetsko zračenje) Uvod u spektroskopiju Predavanje 2

Svjetlost, svuda, svjetlost oko nas (pardon, elektromagnetsko zračenje) Uvod u spektroskopiju Predavanje 2 Svjetlost, svuda, svjetlost oko nas (pardon, elektromagnetsko zračenje) Uvod u spektroskopiju Predavanje 2 Osnove optike Što je to svjetost? I. I. Newton (1704 g.) "Opticks Čestice (korpuskule) Svjetlost

More information

Zadatci sa ciklusima. Zadatak1: Sastaviti progra koji određuje z ir prvih prirod ih rojeva.

Zadatci sa ciklusima. Zadatak1: Sastaviti progra koji određuje z ir prvih prirod ih rojeva. Zadatci sa ciklusima Zadatak1: Sastaviti progra koji određuje z ir prvih prirod ih rojeva. StrToIntDef(tekst,broj) - funkcija kojom se tekst pretvara u ceo broj s tim da je uvedena automatska kontrola

More information

Organska hemija ili Svijet karbona

Organska hemija ili Svijet karbona ŠTA JE TO ORGANSKA EMIJA I ZAŠTO JE PROUČAVAMO? ORGANSKO-PRIRODNO- EMIJSKO-EMIKALIJA? EMIKALIJA? Organska hemija ili Svijet karbona Organske supstance (npr. maslinovo ulje, šećer, škrob, svila, guma, papir,

More information

Lamber-Berov zakon Boja i struktura molekula. Specifična rotacija

Lamber-Berov zakon Boja i struktura molekula. Specifična rotacija Lamber-Berov zakon Boja i struktura molekula Specifična rotacija Grotus-Draperov zakon: I 0 = I A + I T + I R 1 = I I A 0 + I I T 0 + I I R 0 = A + T + R refleksija apsorpcija transparencija Energetski

More information

DEVELOPMENT OF MATHEMATICAL MODELS TO PREDICT THE EFFECT OF INPUT PARAMETERS ON FEED RATE OF A RECIPROCATORY TUBE FUNNEL FEEDER

DEVELOPMENT OF MATHEMATICAL MODELS TO PREDICT THE EFFECT OF INPUT PARAMETERS ON FEED RATE OF A RECIPROCATORY TUBE FUNNEL FEEDER http://doi.org/10.24867/jpe-2018-01-067 JPE (2018) Vol.21 (1) Jain, A., Bansal, P., Khanna, P. Preliminary Note DEVELOPMENT OF MATHEMATICAL MODELS TO PREDICT THE EFFECT OF INPUT PARAMETERS ON FEED RATE

More information

INTRODUCTION TO LOW FREQUENCY LOCAL PLASMONS IN BULK EXTRINSIC SEMICONDUCTORS UDC 538.9; Yuri Kornyushin

INTRODUCTION TO LOW FREQUENCY LOCAL PLASMONS IN BULK EXTRINSIC SEMICONDUCTORS UDC 538.9; Yuri Kornyushin FACTA UNIVERSITATIS Series: Physics, Chemistry and Technology Vol. 2, N o 5, 2003, pp. 253-258 INTRODUCTION TO LOW FREQUENCY LOCAL PLASMONS IN BULK EXTRINSIC SEMICONDUCTORS UDC 538.9; 621.315.5 Yuri Kornyushin

More information

FIZIKALNA KOZMOLOGIJA VII. VRLO RANI SVEMIR & INFLACIJA

FIZIKALNA KOZMOLOGIJA VII. VRLO RANI SVEMIR & INFLACIJA FIZIKALNA KOZMOLOGIJA VII. VRLO RANI SVEMIR & INFLACIJA KOZMIČKI SAT ranog svemira Ekstra zračenje u mjerenju CMB Usporedba s rezultatima LEP-a Usporedba CMB i neutrina Vj.: Pozadinsko zračenje neutrina

More information

struktura atoma dr.sc. M. Cetina, doc. Tekstilno-tehnološki fakultet, Zavod za primijenjenu kemiju Emisija i apsorpcija svjetlosti

struktura atoma dr.sc. M. Cetina, doc. Tekstilno-tehnološki fakultet, Zavod za primijenjenu kemiju Emisija i apsorpcija svjetlosti Elektronska struktura atoma Emisija i apsorpcija svjetlosti Rentgenske, utraljubičaste, infracrvene, gama-zrake itd. su elektromagnetski t ki valovi, kao i elektromagnetski t ki valovi vidljivog dijela

More information

Medić Žarko. Simulacija svojstava neutronskog reflektometra. -Master rad-

Medić Žarko. Simulacija svojstava neutronskog reflektometra. -Master rad- Medić Žarko Simulacija svojstava neutronskog reflektometra -Master rad- Novi Sad, Decembar 014 Sadržaj Uvod...5 1. Osobine neutrona...7. Izvori neutrona...8.1. Reaktor kao izvor...8.. Spalacioni izvor...10.3.

More information

RADIJACIONA OTPORNOST FLEŠ MEMORIJA IZRAðENIH U DUBOKO-SUBMIKRONSKOJ TEHNOLOGIJI

RADIJACIONA OTPORNOST FLEŠ MEMORIJA IZRAðENIH U DUBOKO-SUBMIKRONSKOJ TEHNOLOGIJI UNIVERZITET U BEOGRADU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET Edin Ć. Dolićanin RADIJACIONA OTPORNOST FLEŠ MEMORIJA IZRAðENIH U DUBOKO-SUBMIKRONSKOJ TEHNOLOGIJI doktorska disertacija Beograd, 2012 UNIVERSITY OF BELGRADE

More information

VELOCITY PROFILES AT THE OUTLET OF THE DIFFERENT DESIGNED DIES FOR ALUMINIUM EXTRUSION

VELOCITY PROFILES AT THE OUTLET OF THE DIFFERENT DESIGNED DIES FOR ALUMINIUM EXTRUSION VELOCITY PROFILES AT THE OUTLET OF THE DIFFERENT DESIGNED DIES FOR ALUMINIUM EXTRUSION J.Caloska, J. Lazarev, Faculty of Mechanical Engineering, University Cyril and Methodius, Skopje, Republic of Macedonia

More information

električna polja gaussov zakon električni potencijal

električna polja gaussov zakon električni potencijal električna polja gaussov zakon električni potencijal Svojstva električnih naboja - Benjamin Franklin (1706-1790) nizom eksperimenata pokazao je postojanje dvije vrste naboja: pozitivan i negativan - pozitivan

More information

Fajl koji je korišćen može se naći na

Fajl koji je korišćen može se naći na Machine learning Tumačenje matrice konfuzije i podataka Fajl koji je korišćen može se naći na http://www.technologyforge.net/datasets/. Fajl se odnosi na pečurke (Edible mushrooms). Svaka instanca je definisana

More information

Uvod u relacione baze podataka

Uvod u relacione baze podataka Uvod u relacione baze podataka Ana Spasić 2. čas 1 Mala studentska baza dosije (indeks, ime, prezime, datum rodjenja, mesto rodjenja, datum upisa) predmet (id predmeta, sifra, naziv, bodovi) ispitni rok

More information

STRUCTURAL VEHICLE IMPACT LOADING UDC =111. Dragoslav Stojić #, Stefan Conić

STRUCTURAL VEHICLE IMPACT LOADING UDC =111. Dragoslav Stojić #, Stefan Conić FACTA UNIVERSITATIS Series: Architecture and Civil Engineering Vol. 11, N o 3, 2013, pp. 285-292 DOI: 10.2298/FUACE1303285S STRUCTURAL VEHICLE IMPACT LOADING UDC 624.042.3=111 Dragoslav Stojić #, Stefan

More information

Termodinamika. FIZIKA PSS-GRAD 29. studenog Copyright 2015 John Wiley & Sons, Inc. All rights reserved.

Termodinamika. FIZIKA PSS-GRAD 29. studenog Copyright 2015 John Wiley & Sons, Inc. All rights reserved. Termodinamika FIZIKA PSS-GRAD 29. studenog 2017. 15.1 Thermodynamic Systems and Their Surroundings Thermodynamics is the branch of physics that is built upon the fundamental laws that heat and work obey.

More information

INVESTIGATION OF UPSETTING OF CYLINDER BY CONICAL DIES

INVESTIGATION OF UPSETTING OF CYLINDER BY CONICAL DIES INVESTIGATION OF UPSETTING OF CYLINDER BY CONICAL DIES D. Vilotic 1, M. Plancak M 1, A. Bramley 2 and F. Osman 2 1 University of Novi Sad, Yugoslavia; 2 University of Bath, England ABSTRACT Process of

More information

APPLICATION OF THOMAS-FERMI MODEL TO FULLERENE MOLECULE AND NANOTUBE UDC 547. Yuri Kornyushin

APPLICATION OF THOMAS-FERMI MODEL TO FULLERENE MOLECULE AND NANOTUBE UDC 547. Yuri Kornyushin FACTA UNIVERSITATIS Series: Physics, Chemistry and Technology Vol. 5, N o 1, 2007, pp. 11-18 DOI: 10.2298/FUPCT0701011K APPLICATION OF THOMAS-FERMI MODEL TO FULLERENE MOLECULE AND NANOTUBE UDC 547 Yuri

More information

Osnove radioaktivnosti

Osnove radioaktivnosti Osnove radioaktivnosti Zašto se štitimo od jonizujućih ih zračenja? Direktno izazivaju fizičke, hemijske i biohemijske promene u materiji kroz koju prolaze Indirektno izazivaju biološke i genetske promene

More information

UBRZANJE METODA ZA REŠAVANJE PROBLEMA PRENOSA POLARIZOVANOG ZRAČENJA U VIŠE DIMENZIJA I NJIHOVA PRIMENA

UBRZANJE METODA ZA REŠAVANJE PROBLEMA PRENOSA POLARIZOVANOG ZRAČENJA U VIŠE DIMENZIJA I NJIHOVA PRIMENA Matematički Fakultet, Univerzitet u Beogradu Ivan Milić UBRZANJE METODA ZA REŠAVANJE PROBLEMA PRENOSA POLARIZOVANOG ZRAČENJA U VIŠE DIMENZIJA I NJIHOVA PRIMENA Doktorska Disertacija Beograd, 2014 Faculty

More information

DETERMINATION OF THE EFFECTIVE STRAIN FLOW IN COLD FORMED MATERIAL

DETERMINATION OF THE EFFECTIVE STRAIN FLOW IN COLD FORMED MATERIAL DETERMINATION OF THE EFFECTIVE STRAIN FLOW IN COLD FORMED MATERIAL Leo Gusel University of Maribor, Faculty of Mechanical Engineering Smetanova 17, SI 000 Maribor, Slovenia ABSTRACT In the article the

More information

UTICAJ IZBORA SCINTILACIONOG KRISTALA NA ODZIV DETEKTORA KOD PET UREĐAJA

UTICAJ IZBORA SCINTILACIONOG KRISTALA NA ODZIV DETEKTORA KOD PET UREĐAJA UNIVERZITET U BEOGRADU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET Vojislav M. Antić UTICAJ IZBORA SCINTILACIONOG KRISTALA NA ODZIV DETEKTORA KOD PET UREĐAJA doktorska disertacija Beograd, 2014 UNIVERSITY OF BELGRADE FACULTY

More information

Mehanika - dinamika Rad i energija

Mehanika - dinamika Rad i energija Mehanika - dinamika Rad i energija IV 1. i 2. nov. 2016. Rad i energija Pojam energije je jedan od najvažnijih u nauci i tehnici ali se koristi i u svakodnevnom životu. U našoj svakodnevnici taj pojam

More information

Nanokompoziti na bazi polianilina i titan (IV) oksida: sinteza, karakterizacija i primena u fotokatalizi

Nanokompoziti na bazi polianilina i titan (IV) oksida: sinteza, karakterizacija i primena u fotokatalizi FAKULTET ZA FIZIČKU HEMIJU UNIVERZITET U BEOGRADU Marija B. Radoičić Nanokompoziti na bazi polianilina i titan (IV) oksida: sinteza, karakterizacija i primena u fotokatalizi Doktorska disertacija Beograd,

More information

Primena kvalitativnih metoda u fizici u osnovnoj školi

Primena kvalitativnih metoda u fizici u osnovnoj školi UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Primena kvalitativnih metoda u fizici u osnovnoj školi - master rad - Mentor: prof. dr Maja Stojanović Kandidat: Tatjana Cvejović

More information

UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATICKI FAKULTET INSTITUT ZA FIZIKU - DIPLOMSKI RAD-

UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATICKI FAKULTET INSTITUT ZA FIZIKU - DIPLOMSKI RAD- UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATICKI FAKULTET INSTITUT ZA FIZIKU npmmfbeho:, OPfAHMSJEfl B P J - DIPLOMSKI RAD- ELEKTRONSKI SPEKTRI U KRISTALNOJ FILM-STRUKTURI SA DVE PODRESETKE MENTOR PROF.DR

More information

SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU ODJEL ZA FIZIKU

SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU ODJEL ZA FIZIKU SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU ODJEL ZA FIZIKU ANJA ĆUPURDIJA ATOMSKI SPEKTRI Završni rad I Osijek, 2014. SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU ODJEL ZA FIZIKU ANJA ĆUPURDIJA

More information

UREDBA O ODREĐENIM ZAKONSKIM MERNIM JEDINICAMA I NAČINU NJIHOVE UPOTREBE. ("Sl. glasnik RS", br. 43/2011) Član 1

UREDBA O ODREĐENIM ZAKONSKIM MERNIM JEDINICAMA I NAČINU NJIHOVE UPOTREBE. (Sl. glasnik RS, br. 43/2011) Član 1 Preuzeto iz elektronske pravne baze Paragraf Lex izvor: www.paragraf.rs UREDBA O ODREĐENIM ZAKONSKIM MERNIM JEDINICAMA I NAČINU NJIHOVE UPOTREBE ("Sl. glasnik RS", br. 43/2011) Član 1 Ovom uredbom uređuju

More information

UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATICKIFAKULTET DEPARTMANZA FIZIKU

UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATICKIFAKULTET DEPARTMANZA FIZIKU U11 UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATICKIFAKULTET DEPARTMANZA 1 FIZIKU Detekcija gama zracenja nastalog neelasticnim rasejanjem neutrona u gvozdenoj zastiti HPGe detektora VHHSEP3HTET V HOB* -

More information

Fizika 2. Struktura atoma. Predavanje 11. Dr. sc. Damir Lelas

Fizika 2. Struktura atoma. Predavanje 11. Dr. sc. Damir Lelas Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Razlikovni studiji (910/90/930/940/950) Fizika Predavanje 11 Struktura atoma Dr. sc. Damir Lelas (Damir.Lelas@fesb.hr, damir.lelas@cern.ch) Danas ćemo

More information

Osnove telekomunikacija Osnove obrade signala potrebne za analizu modulacijskih tehnika prof. dr. Nermin Suljanović

Osnove telekomunikacija Osnove obrade signala potrebne za analizu modulacijskih tehnika prof. dr. Nermin Suljanović Osnove telekomunikacija Osnove obrade signala potrebne za analizu modulacijskih tehnika prof. dr. Nermin Suljanović Osnovni pojmovi Kontinualna modulacija je sistematična promjena signala nosioca u skladu

More information

AKUSTIKA ZBIRKA REŠENIH ZADATAKA

AKUSTIKA ZBIRKA REŠENIH ZADATAKA Visoka škola elektrotehnke i računarstva - Beograd Dragan Drinčić Petar Pravica AKUSTIKA ZBIRKA REŠENIH ZADATAKA Beograd 2011. AUTORI: Mr Dragan Drinčić, dipl. el. inž. Prof. dr Petar Pravica, dipl. el.

More information

PRELIMINARY COMMUNICATION Influence of chloride ions on the open circuit potentials of chromium in deaerated sulfuric acid solutions

PRELIMINARY COMMUNICATION Influence of chloride ions on the open circuit potentials of chromium in deaerated sulfuric acid solutions J. Serb. Chem. Soc. 71 (11) 1187 1194 (2006) UDC 54 71'131:546.76:620.193:546.226 325 JSCS 3512 Preliminary communication PRELIMINARY COMMUNICATION Influence of chloride ions on the open circuit potentials

More information

AN EXPERIMENTAL METHOD FOR DETERMINATION OF NATURAL CIRCULAR FREQUENCY OF HELICAL TORSIONAL SPRINGS UDC:

AN EXPERIMENTAL METHOD FOR DETERMINATION OF NATURAL CIRCULAR FREQUENCY OF HELICAL TORSIONAL SPRINGS UDC: UNIVERSITY OF NIŠ The scientific journal FACTA UNIVERSITATIS Series: Mechanical Engineering Vol.1, N o 5, 1998 pp. 547-554 Editor of series: Nenad Radojković, e-mail: radojkovic@ni.ac.yu Address: Univerzitetski

More information

Električne osobine ZnFe 2 O 4 dopiranog itrijumom

Električne osobine ZnFe 2 O 4 dopiranog itrijumom UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Biljana Ridički Električne osobine ZnFe 2 O 4 dopiranog itrijumom DIPLOMSKI RAD mentor Dr Srdan Rakić Novi Sad, 2007. Predgovor

More information

MEHANIČKI TALASI. ZVUK I ULTRAZVUK

MEHANIČKI TALASI. ZVUK I ULTRAZVUK MEHANIČKI TALASI. ZVUK I ULTRAZVUK MEHANIČKI TALASI Talasi nastaju uvek kada je sistem izveden iz položaja ravnoteže, i kada poremećaj putuje ili se širi iz jednog dela sistema u drugi. Kako se talas kreće

More information

On the relation between Zenkevich and Wiener indices of alkanes

On the relation between Zenkevich and Wiener indices of alkanes J.Serb.Chem.Soc. 69(4)265 271(2004) UDC 547.21:54 12+539.6 JSCS 3152 Original scientific paper On the relation between Zenkevich and Wiener indices of alkanes IVAN GUTMAN a*, BORIS FURTULA a, BILJANA ARSI]

More information

NETCHEM Remote Access Laboratory Guide

NETCHEM Remote Access Laboratory Guide NETCHEM Remote Access Laboratory Guide Determination of Co(II) ions in homogeneous-catalytic reaction In this exercise, you will: Measure the solution of Universal buffer, sulfanilic acid, hydrogen-peroxide,

More information

Thermohemija. Energija. Prvi zakon termodinamike. Entalpija / kalorimetrija

Thermohemija. Energija. Prvi zakon termodinamike. Entalpija / kalorimetrija Thermohemija Energija Prvi zakon termodinamike Entalpija / kalorimetrija Hess-ov zakon Kirchoff-ov zakon Prenos toplote U endotermalnom procesu, toplota se uvek prenosi sa toplijeg objekta (okruženja)

More information

CLINICAL. Neodoljiva ponuda iz Ivoclar Vivadenta PROLJEĆE LJETO. Ponuda traje od: ili do isteka zaliha

CLINICAL. Neodoljiva ponuda iz Ivoclar Vivadenta PROLJEĆE LJETO. Ponuda traje od: ili do isteka zaliha CLINICAL 2017 Ponuda traje od: 01.02.2017. 31.08.2017. Neodoljiva ponuda iz Ivoclar Vivadenta PROLJEĆE LJETO ili do isteka zaliha OptraGate Pakiranje bez rizika 39% 1 OptraGate Regular Trial Refill (688376)

More information

Uticaj veličine kristalita na neke električne osobine nanokristalnog cink-ferita ZnFe 2 O 4

Uticaj veličine kristalita na neke električne osobine nanokristalnog cink-ferita ZnFe 2 O 4 UNIVERZITET U NOVOM SADU PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET DEPARTMAN ZA FIZIKU Uticaj veličine kristalita na neke električne osobine nanokristalnog cink-ferita ZnFe O 4 -Diplomski rad- Mentor: Dr. Srđan Rakić

More information

Kontrolni uređaji s vremenskom odgodom za rasvjetu i klimu

Kontrolni uređaji s vremenskom odgodom za rasvjetu i klimu KOTROI SKOPOVI ZA RASVJETU I KIMA UREĐAJE Kontrolni i s vremenskom odgodom za rasvjetu i klimu Modularni dizajn, slobodna izmjena konfiguracije Sigurno. iski napon V Efikasno čuvanje energije Sigurnost.

More information

ANALYSIS OF INFLUENCE OF PARAMETERS ON TRANSFER FUNCTIONS OF APERIODIC MECHANISMS UDC Života Živković, Miloš Milošević, Ivan Ivanov

ANALYSIS OF INFLUENCE OF PARAMETERS ON TRANSFER FUNCTIONS OF APERIODIC MECHANISMS UDC Života Živković, Miloš Milošević, Ivan Ivanov UNIVERSITY OF NIŠ The scientific journal FACTA UNIVERSITATIS Series: Mechanical Engineering Vol.1, N o 6, 1999 pp. 675-681 Editor of series: Nenad Radojković, e-mail: radojkovic@ni.ac.yu Address: Univerzitetski

More information

Philippe Jodin. Original scientific paper UDC: :519.6 Paper received:

Philippe Jodin. Original scientific paper UDC: :519.6 Paper received: The paper was presented at the Tenth Meeting New Trends in Fatigue and Fracture (NTF0) Metz, France, 30 August September, 00 Philippe Jodin APPLICATION OF NUMERICAL METHODS TO MIXED MODES FRACTURE MECHANICS

More information

Seminarski rad Tema: Neutrini

Seminarski rad Tema: Neutrini Univerzitet u Beogradu Matematički fakultet Seminarski rad Tema: Neutrini Predmetni profesor: Dr Olga Atanacković student: Majda Smole Sadržaj: Uvod...2 Nastanak neutrina...2 Početak istraživanja neutrina...4

More information

MIKROTALASNI IZVORI U FIZIČKOHEMIJSKIM LABORATORIJAMA. Uvod

MIKROTALASNI IZVORI U FIZIČKOHEMIJSKIM LABORATORIJAMA. Uvod MIKROTALASNI IZVORI U FIZIČKOHEMIJSKIM LABORATORIJAMA Uvod Razvoj mikrotalsne tehnologije je započeo tokom drugog svetskog rata usavršavanjem izvora zračenja na radarskim postrojenjima. Potencijalna primena

More information

SPEKTROSKOPSKA KARAKTERIZACIJA RF-PLAZME METANA

SPEKTROSKOPSKA KARAKTERIZACIJA RF-PLAZME METANA SVEUČILIŠTE U ZAGREBU PRIRODOSLOVNO-MATEMATIČKI FAKULTET FIZIČKI ODSJEK Marijan Bišćan Diplomski rad SPEKTROSKOPSKA KARAKTERIZACIJA RF-PLAZME METANA Voditelj diplomskog rada: dr. sc. Slobodan Milošević

More information

Fraktali - konačno u beskonačnom

Fraktali - konačno u beskonačnom Prirodno-Matematički fakultet, Niš. dexterofnis@gmail.com www.pmf.ni.ac.rs/dexter Nauk nije bauk, 2011 Sadržaj predavanja 1 Sadržaj predavanja 1 2 Sadržaj predavanja 1 2 3 Box-Counting dimenzija Hausdorfova

More information

1. Uvod. 2. Kristalna i elektronska struktura. Igor Vragović 1 i Dejan Raković 2

1. Uvod. 2. Kristalna i elektronska struktura. Igor Vragović 1 i Dejan Raković 2 Fullerenes & Nanotubes Review, Vol. 1, No. 2 (1997), pp. 49-54. UDK: 537.311.1 Pregledni rad Fulerenski superprovodnici Igor Vragović 1 i Dejan Raković 2 1 Institut za fiziku PMF Univerziteta u Novom Sadu,

More information

INVESTIGATION OF THE ENERGY EFFICIENCY OF HORIZONTALLY MOUNTED SOLAR MODULE SOILED WITH CaCO 3 UDC

INVESTIGATION OF THE ENERGY EFFICIENCY OF HORIZONTALLY MOUNTED SOLAR MODULE SOILED WITH CaCO 3 UDC FACTA UNIVERSITATIS Series: Physics, Chemistry and Technology Vol. 15, N o 2, 2017, pp. 57-69 https://doi.org/10.2298/fupct1702057r INVESTIGATION OF THE ENERGY EFFICIENCY OF HORIZONTALLY MOUNTED SOLAR

More information

Ab initio proučavanje neadijabatskih efekata kod malih molekula

Ab initio proučavanje neadijabatskih efekata kod malih molekula Ab initio proučavanje neadijabatskih efekata kod malih molekula Marko Mitić Fakultet za fizičku hemiju, Univerzitet u Beogradu Seminar iz fizike/astrofizike Departman za fiziku, PMF, Novi Sad 15. april

More information

Eksperimentalne potvrde specijalne teorije relativnosti ZAVRŠNI RAD

Eksperimentalne potvrde specijalne teorije relativnosti ZAVRŠNI RAD Univerzitet u Sarajevu Prirodno-matematički fakultet Odsjek za fiziku I ciklus studija Opći smjer/teorijska fizika Eksperimentalne potvrde specijalne teorije relativnosti ZAVRŠNI RAD Mentor: doc. dr. Elvedin

More information

TERMODINAMIČKI PRORAČUN TERMONUKLEARNE ELEKTRANE

TERMODINAMIČKI PRORAČUN TERMONUKLEARNE ELEKTRANE SVEUČILIŠTE JOSIPA JURAJA STROSSMAYERA U OSIJEKU FAKULTET ELEKTROTEHNIKE, RAČUNARSTVA I INFORMACIJSKIH TEHNOLOGIJA OSIJEK Sveučilišni studij TERMODINAMIČKI PRORAČUN TERMONUKLEARNE ELEKTRANE Diplomski rad

More information

Hladenje atoma optičkim frekventinm češljem

Hladenje atoma optičkim frekventinm češljem Hladenje atoma optičkim frekventinm češljem Mihaela Bezak, F-4045 Fizčki odsjek, PMF, Bijenička cesta 32, 10 000 Zagreb 21. siječnja 2018. Sažetak U ovom radu proučavano je hladenje atoma rubidija optičkim

More information

EKSPERIMENTALNA KARAKTERIZACIJA I MONTE KARLO SIMULACIJA DOZIMETRIJSKIH PARAMETARA MOSFET STRUKTURE U POLJIMA JONIZUJUĆEG ZRAČENJA

EKSPERIMENTALNA KARAKTERIZACIJA I MONTE KARLO SIMULACIJA DOZIMETRIJSKIH PARAMETARA MOSFET STRUKTURE U POLJIMA JONIZUJUĆEG ZRAČENJA UNIVERZITET U BEOGRADU ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET Srboljub J. Stanković EKSPERIMENTALNA KARAKTERIZACIJA I MONTE KARLO SIMULACIJA DOZIMETRIJSKIH PARAMETARA MOSFET STRUKTURE U POLJIMA JONIZUJUĆEG ZRAČENJA

More information

FOCAL LENGTH DETERMINATION FOR THE 60 cm TELESCOPE AT ASTRONOMICAL STATION VIDOJEVICA

FOCAL LENGTH DETERMINATION FOR THE 60 cm TELESCOPE AT ASTRONOMICAL STATION VIDOJEVICA Serb. Astron. J. 184 (2012), 97-104 UDC 520.2 13 DOI: 10.2298/SAJ1284097C Professional paper FOCAL LENGTH DETERMINATION FOR THE 60 cm TELESCOPE AT ASTRONOMICAL STATION VIDOJEVICA Z. Cvetković, G. Damljanović,

More information

Đuro Koruga Centar za Molekularne mašine, Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu

Đuro Koruga Centar za Molekularne mašine, Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu Svest - Religija - Društvo: Na pragu novog humanizma? 22.04.1997. ECPD okrugli sto, D. Raković & Đ. Koruga, eds., str. 57-79 Beograd DIMENZIJA N=0 KAO ISHODIŠTE MISAONIH SISTEMA Đuro Koruga Centar za Molekularne

More information

THE GLOW DURATION TIME INFLUENCE ON THE IONIZATION RATE DETECTED IN THE DIODES FILLED WITH NOBLE GASES ON mbar PRESSURES UDC ; 533.

THE GLOW DURATION TIME INFLUENCE ON THE IONIZATION RATE DETECTED IN THE DIODES FILLED WITH NOBLE GASES ON mbar PRESSURES UDC ; 533. FACTA UNIVERSITATIS Series: Physics, Chemistry and Technology Vol. 2, N o 5, 2003, pp. 259-267 THE GLOW DURATION TIME INFLUENCE ON THE IONIZATION RATE DETECTED IN THE DIODES FILLED WITH NOBLE GASES ON

More information

Nelinearna dinamika u okviru Frenkel-Kontorova modela pod dejstvom spoljašnjih periodičnih sila

Nelinearna dinamika u okviru Frenkel-Kontorova modela pod dejstvom spoljašnjih periodičnih sila Nelinearna dinamika u okviru renkel-kontorova modela pod dejstvom spoljašnjih periodičnih sila -doktorska disertacija- Mentori: dr Milan Pantić dr Jasmina Tekić Kandidat: Petar Mali Novi Sad, 2015 2 Predgovor

More information

Procjena vrijednosti parametra SAR od DECT i WiFi tehnologije u indoor okruženju

Procjena vrijednosti parametra SAR od DECT i WiFi tehnologije u indoor okruženju INFOTH-JAHORINA Vol. 14, March 015. Procjena vrijednosti parametra od DCT i WiFi tehnologije u indoor okruženju Darko S. Šuka lektrotehnički fakultet Istočno Sarajevo, Republika Srpska, BiH darko.suka@etf.unssa.rs.ba

More information

Astronomija gravitacionih talasa

Astronomija gravitacionih talasa Bojan Arbutina Katedra za astronomiju, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu, Studentski trg 16, Beograd, Srbija e-mail: arbo@matf.bg.ac.rs Seminar Katedre za astronomiju, 12. decembar 2017. Rainer

More information