3.1 Kratek izlet v lozojo znanosti

Size: px
Start display at page:

Download "3.1 Kratek izlet v lozojo znanosti"

Transcription

1 TOJ: Semantika oktober Kaj zahtevamo od pomenoslovja? 3.1 Kratek izlet v lozojo znanosti Pomenoslovci gradimo teorijo pomena, ki je del splo²ne teorije jezika. Le-ta mora biti znanstvena v smislu, da podaja empiri no preverljive napovedi. Popper [1998]: teorijo lahko preverjamo le s poskusi ovra anja. Teorije ne moremo potrditi, lahko jo le ovrºemo. Od znanstvene teorije torej zahtevamo, da je ovrgljiva. 3.2 Splo²ne naloge pomenoslovja Povzeto po [Kempson 1977: 19]: 1. Karakterizirati naravo pomena besed in stavkov (poljubnega jezika), ter razloºiti, kako sta povezana. 2. Napovedati dvoumja jezikovnih izrazov in pojasniti razmerja, kot so sinonimija, pomenska posledica, protislovje itd. 3. Teorija mora biti tvorbena: vzorce, ki se pojavljajo v neskon ni mnoºici stavkov, mora zajeti s kon nim ²tevilom pravil. 4 Pomenska razmerja 4.1 Pomenska posledica (1) a. To je rumeno. b. To je kuli. c. To je rumen kuli. (2) a. To je veliko. b. To je kit. c. To je velik kit. Iz A sledi (`entails') B (oz. B je pomenska posledica (`entailment') A), e je vedno, kadar je res A, res tudi B. (3) Hermiona je strastno poljubila Rona. (4) a. Hermiona je poljubila Rona. b. Ron je bil poljubljen. c. Hermiona se je dotaknila Rona z ustnicami. (5) a. Hermiona se je poro ila z Ronom. b. Hermiona je mnogokrat poljubila Rona. c. Ron je poljubil Hermiono. d. Ron ni poljubil Hermione.

2 TOJ: Semantika oktober Aristotlovi silogizmi... Aristotlova logika se primarno ukvarja s silogizmi. Ti so sestavljeni iz treh (Aristotlovih) stavkov: dveh premis in sklepa. Premisi s sklepom tvorita silogizem, kadar iz premis sledi sklep, tj. kadar ni mogo e, da bi bili premisi resni ni, sklep pa neresni en. 1 Aristotlov stavek je poljuben stavek, ki vsebuje osebek in povedek, 2 in ki ali zatrdi ali zanika, da povedek velja za osebek. Osebki in povedki so za Aristotla termi, ki so lahko individualni ( Sokrat) ali univerzalni (konj, bel). Za nas ²e pomembneje, trditev o univerzalnem osebku je lahko tako univerzalna kot posami na. Iz tega sledi naslednja tipologija Aristotlovih stavkov, obi ajno imenovana logi ni kvadrat, prikazan v (6). (V oklepaju za primeri so podane tradicionalne okraj²ave za te tipe. V okraj²avi stoji povedek pred osebkom.) (6) trditev zanikanje univerzalen Vsak a je b. (Aba) Noben a ni b. (Eba) posami en Nek a je b. (Iba) Nek a ni b. (Oba) Nadalje uvedemo naslednjo terminologijo: glavni term (G) je term, ki nastopa kot povedek sklepa; pomoºni term (P) je term, ki nastopa kot osebek sklepa; vezni term (V) je term, ki nastopa v obeh premisah; glavna premisa vsebuje glavni term, pomoºna premisa pa pomoºni term. Na podlagi tega, kje se pojavi vezni term v premisah, lahko vse potencialne silogizme razporedimo v ²tiri slike. (7) 1. slika 2. slika 3. slika 4. slika glavna premisa V-G G-V V-G G-V pomoºna premisa P-V P-V V-P V-P sklep P-G P-G P-G P-G Glede na to, da je lahko vsak stavek v silogizmu kateregakoli izmed ²tirih tipov iz (6), na eloma obstaja 256 moºnih silogizmov. V ve ini primerov so neveljavni, tj. sklep ni nujna posledica premis. Seznam pravih, veljavnih tipov silogizmov je podan v (8). (Imena so mnemoni na. Trije samoglasniki v imenu zaporedoma ozna ujejo tip (glej (6) za pomen mnemonikov a, e, i in o) glavne premise, pomoºne premise in sklepa.) Nekaj primerov silogizmov je zapisanih v (9)(12). (8) 1. slika 2. slika 3. slika 4. slika Barbara Cesare Darapti Bramantip Celarent Camestres Disamis Camenes Darii Festino Datisi Dimaris Ferio Baroco Felapton Fesapo Bocardo Fresison Ferison (9) Barbara a. Vsi pujsi so glodalci. b. Vsi glodalci so ºivali. 1 Prvotna Aristotlova denicija je druga e ubesedena in tudi nekoliko bolj zapletena, vendar zgornja, modernizirana in sprepro² ena ubeseditev ne bo vplivala na razpravo v tem delu. 2 Ponavadi se pri Aristotelski logiki namesto izraza `povedek' uporablja `predikat.' Tej praksi se bomo izneverili, ker besedo `predikat' ºe uporabljamo v standardnem pomenu iz predikatne logike.

3 TOJ: Semantika oktober 2008 c. Vsi pujsi so ºivali. (10) Celarent a. Noben sesalec ni pti. b. Vsi kiti so sesalci. c. Noben kit ni pti. (11) Darii a. Vsi labodi so beli. b. Nekateri pti i so labodi. c. Nekateri pti i so beli. (12) Ferio a. Nobena dolga stvar ni zanimiva. b. Neka knjiga je dolga. c. Neka knjiga ni zanimiva. še sam Aristotel si je zastavljal vpra²anje, kako karakterizirati mnoºico veljavnih silogizmov. Na prvi pogled stavki veljavnih silogizmov nimajo nobenih skupnih skladenjskih lastnosti, na podlagi katerih bi jih lahko karakterizirali. Aristotel sicer poda dolo ene ugotovitve nekaj jih je zbranih v (13)glede moºne oblike premis in/ali sklepa, vendar njegove ugotovitve ne morejo enoli no dolo iti mnoºice veljavnih silogizmovin tudi e bi jo lahko, ostajajo neutemeljene. Aristotlov najve ji doseºek v zvezi s karakterizacijo veljavnih silogizmov je izrek v (14). (13) a. Noben silogizem ne vsebuje dveh zanikanih premis. b. Noben silogizem ne vsebuje dveh posami nih premis. c. Silogizem s trdilnim sklepom mora imeti dve trdilni premisi. d. Silogizem z zanikanim sklepom mora imeti eno zanikano premiso. e. Silogizem z univerzalnim sklepom mora imeti dve univerzalni premisi. (14) Vse silogizme je mogo e zreducirati na univerzalna silogizma v prvi sliki, tj. silogizma Barbara in Celarent in naravna logika Med Aristotlovim in na²im asom so se s silogisti no logiko ukvarjali predvsem srednjeve²ki logikirecimo William of Ockham, znan predvsem po svoji britvici. V tem asu je logikom uspelo ne le raz²iriti empiri no domeno silogisti ne logike, temve tudi poenostaviti pravila sklepanja na malo²tevilna na ela. Temu raziskovalnemu programu Ludlow [2002] pravi naravna logika. Ideja naravne logike je bila, da poteka logi no sklepanje po dveh pravilih. Vsakega od njiju je dovoljeno uporabiti v dolo enem okolju. Okolji sta bili imenovani dictum de omni in dictum de nullo. Danes sta bolje poznani po imenih navzgor monotono in navzdol monotono okolje. Pravili sta naslednji. V okolju dictum de omni smemo nastop predikata A zamenjati s predikatom B, e velja A B. V okolju dictum de nullo smemo nastop predikata A zamenjati s predikatom B, e velja B A.

4 TOJ: Semantika oktober 2008 Ilustrirajmo uporabo okolij dictum de omni et nullo na izpeljavi veljavnosti silogizmov (9) (12). Prave rezultate bomo dobili, e bomo predpostavili naslednjo distribucijo okolij dictum de omni in dictum de nullo. (15) tip stavka osebek povedek A nullo omni E nullo nullo I omni omni O omni nullo Najprej se spomnimo, da je ºe Aristotel ugotovil, da ima vsak silogizem vsaj eno univerzalno premiso (glej (13b)), naj bo trdilna ali zanikana. Torej lahko v vsakem silogizmu najdemo premiso, iz katere lahko razberemo A B ali A B, kjer je eden od A ali B vezni term. Drugo premiso s pomo jo pravil sklepanja za dictum de omni et nullo preoblikujemo v sklep. V Barbari (9) iz pomoºne premise dobimo pujs glodalec. V glavni premisi je osebek v okolju dictum de nullo, zato lahko glodalec zamenjamo s pujs. V Celarentu (10) iz pomoºne premise dobimo kit sesalec. V glavni premisi je osebek v okolju dictum de nullo, zato lahko sesalec zamenjamo s kit. V Dariiju (11) iz glavne premise dobimo labod bel. V pomoºni premisi je povedek v okolju dictum de omni, zato lahko labod zamenjamo z bel. V Feriotu (12) iz glavne premise dobimo dolg ni zanimiv. V pomoºni premisi je povedek v okolju dictum de omni, zato lahko je dolg zamenjamo z ni zanimiv. Teºava je v tem, da je tabela (15) arbitrarna. Pokriva sicer vse logi ne moºnosti razporeditve obeh okolij, vendar ostaja uganka, zakaj sta razporejeni ravno tako, kot sta. Zakaj je v posami nih stavkih osebek v okolju dictum de omni? Zakaj je v zanikanih stavkih povedek v okolju dictum de nullo? Lahko bi rekli, da so srednjeve²ki logiki (sicer neuspe²no) posku²ali denirati okolji dictum de omni et nullo s skladenjskimi sredstvi. Temu cilju so sku²ali slediti tudi nekateri tvorbeni jezikoslovci. Prvi, ki mu to zares uspe, je Ludlow [1995, 2002]dotlej nikomur ni uspelo podati postopka za dolo anje okolij dictum de omni et nullo, ki bi temeljil na interpretaciji neodvisno podanih zgradb, zato so bili pristopi nerazlagalni. (Avtorji uvedejo sicer nemotivirane monotonostne oznake, predpostavijo, da so slovarske enote ozna ene s temi oznakami, in podajo algoritem, ki iz monotonostnih oznak slovarskih enot izra una monotonostne lastnosti ve jih sestavnikov.) 4.2 Sopomenskost Sopomenskost (`synonymy') lahko razumemo na dva na ina: Oºje razumevanje je v asih imenovano vsebinska sopomenskost : A in B sta sopomenska, e iz A sledi B in iz B sledi A. Tudi: A in B sta sopomenska, e imata iste pomenske posledice. Po ²ir²em razumevanju, v asih imenovanem popolna sopomenskost, sopomenski izrazi najbrº ne obstajajo. Vedno se najde kak²na razlika: potencialno sopomenska izraza se uporabljata na nekoliko razli ne na ine, sta ustrezna v nekoliko razli nih kontekstih. Vsebinska sopomenskost:

5 TOJ: Semantika oktober 2008 (16) En natakar drugemu: a. Tiste ºenske za mizo v kotu sem ºe postregel. b. Tiste gospe za mizo v kotu sem ºe postregel. c. Tiste krave za mizo v kotu sem ºe postregel. Na prvi pogled izgleda, da so tvorni in trpni stavki sopomenski: (17) a. The police searched Sarah. b. Sarah was searched by the police. (18) a. Nekdo kuha kosilo. b. Kosilo se kuha. Vendar to ni vedno res, tj. potrpljenje :-) ne tvori nujno sopomenskega izraza. (19) a. Unwillingly the police searched Sarah. (V to jih je prisilil ºupan.) b. Unwillingly Sarah was searched by the police. (Morali so jo zvezati.) 4.3 Protislovje A in B sta protislovna (`contradictory'), e ne moreta biti isto asno resni na. ƒe iz A sledi [ne B] in iz B sledi [ne A], sta A in B protislovna. (20) a. Mrlakenstein je ubil Cedrica Diggoryja. b. Cedric Diggory je ºiv. A je protislovje (`contradiction'), e ni situacije, v kateri bi bil resni en. (21) Mrlakenstein je ubil Cedrica Diggoryja, ampak Cedric ni umrl. Literatura Kempson, R. M. (1977). Semantic Theory. Cambridge Textbooks in Linguistics. Cambridge University Press. Ludlow, P. (1995). The Logical Form of Determiners. Journal of Philosophical Logic 24, Ludlow, P. (2002). LF and Natural Logic. V G. Preyer (Ur.), Logical Form and Language. Oxford University Press. Popper, K. R. (1998). Logika znanstvenega odkritja. Studia humanitatis, Ljubljana. Prevod angle²ke izdaje iz leta 1974.

Review. Logical Issues. Mental Operations. Expressions (External Signs) Mental Products

Review. Logical Issues. Mental Operations. Expressions (External Signs) Mental Products Review Mental Operations Mental Products Expressions (External Signs) Logical Issues Apprehension Idea Term Predicability Judgment Enunciation Proposition Predication Reasoning Argument Syllogism Inference

More information

Core Logic. 1st Semester 2006/2007, period a & b. Dr Benedikt Löwe. Core Logic 2006/07-1ab p. 1/5

Core Logic. 1st Semester 2006/2007, period a & b. Dr Benedikt Löwe. Core Logic 2006/07-1ab p. 1/5 Core Logic 1st Semester 2006/2007, period a & b Dr Benedikt Löwe Core Logic 2006/07-1ab p. 1/5 Aristotle s work on logic. The Organon. Categories On Interpretation Prior Analytics Posterior Analytics Topics

More information

Syllogistics = Monotonicity + Symmetry + Existential Import

Syllogistics = Monotonicity + Symmetry + Existential Import Syllogistics = Monotonicity + Symmetry + Existential Import Jan van Eijck July 4, 2005 Abstract Syllogistics reduces to only two rules of inference: monotonicity and symmetry, plus a third if one wants

More information

Methodology of Syllogistics.

Methodology of Syllogistics. Methodology of Syllogistics. Start with a list of obviously valid moods (perfect syllogisms = axioms )......and a list of conversion rules, derive all valid moods from the perfect syllogisms by conversions,

More information

10.4 THE BOOLEAN ARITHMETICAL RESULTS

10.4 THE BOOLEAN ARITHMETICAL RESULTS 10.4 THE BOOLEAN ARITHMETICAL RESULTS The numerical detailed calculations of these 2 6 = 64 possible problems relative to each of one of the five different hypothesis described above constitutes the following

More information

Note: To avoid confusion with logical jargon, "nvt" means "not validated as tautologous"

Note: To avoid confusion with logical jargon, nvt means not validated as tautologous Rationale of rendering quantifiers as modal operators 2016 by Colin James III All rights reserved. Definition Axiom Symbol Name Meaning 2-tuple Ordinal 1 p=p T Tautology proof 11 3 2 p@p F Contradiction

More information

Aristotle s Syllogistic

Aristotle s Syllogistic Aristotle s Syllogistic 1. Propositions consist of two terms (a subject and a predicate) and an indicator of quantity/quality: every, no, some, not every. TYPE TAG IDIOMATIC TECHNICAL ABBREVIATION Universal

More information

Equivalence of Syllogisms

Equivalence of Syllogisms Notre Dame Journal of Formal Logic Volume 45, Number 4, 2004 Equivalence of Syllogisms Fred Richman Abstract We consider two categorical syllogisms, valid or invalid, to be equivalent if they can be transformed

More information

From syllogism to common sense: a tour through the logical landscape. Categorical syllogisms

From syllogism to common sense: a tour through the logical landscape. Categorical syllogisms From syllogism to common sense: a tour through the logical landscape Categorical syllogisms Part 2 Mehul Bhatt Oliver Kutz Thomas Schneider 17 November 2011 Thomas Schneider Categorical syllogisms What

More information

Reševanje problemov in algoritmi

Reševanje problemov in algoritmi Reševanje problemov in algoritmi Vhod Algoritem Izhod Kaj bomo spoznali Zgodovina algoritmov. Primeri algoritmov. Algoritmi in programi. Kaj je algoritem? Algoritem je postopek, kako korak za korakom rešimo

More information

Izbrana poglavja iz velikih omreºij 1. Zbornik seminarskih nalog iz velikih omreºij

Izbrana poglavja iz velikih omreºij 1. Zbornik seminarskih nalog iz velikih omreºij Izbrana poglavja iz velikih omreºij 1 Zbornik seminarskih nalog iz velikih omreºij Ljubljana, 2015 CIP Kataloºni zapis o publikaciji Narodna in univerzitetna knjiºnica, Ljubljana 123.45(678)(9.012.3) Izbrana

More information

Attempt to prepare seasonal weather outlook for Slovenia

Attempt to prepare seasonal weather outlook for Slovenia Attempt to prepare seasonal weather outlook for Slovenia Main available sources (ECMWF, EUROSIP, IRI, CPC.NCEP.NOAA,..) Two parameters (T and RR anomally) Textual information ( Met Office like ) Issued

More information

Izbrana poglavja iz algebrai ne teorije grafov. Zbornik seminarskih nalog iz algebrai ne teorije grafov

Izbrana poglavja iz algebrai ne teorije grafov. Zbornik seminarskih nalog iz algebrai ne teorije grafov Izbrana poglavja iz algebrai ne teorije grafov Zbornik seminarskih nalog iz algebrai ne teorije grafov Ljubljana, 2015 CIP Kataloºni zapis o publikaciji Narodna in univerzitetna knjiºnica, Ljubljana 519.24(082)(0.034.2)

More information

ARISTOTLE S PROOFS BY ECTHESIS

ARISTOTLE S PROOFS BY ECTHESIS Ewa Żarnecka Bia ly ARISTOTLE S PROOFS BY ECTHESIS 1. The proofs by ecthesis (εχϑεσιζ translated also as the English exposition and the German Heraushebung) are mentioned in a few fragments of Aristotle

More information

DOMINACIJSKO TEVILO GRAFA

DOMINACIJSKO TEVILO GRAFA UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGO KA FAKULTETA tudijski program: MATEMATIKA in RAƒUNALNI TVO DOMINACIJSKO TEVILO GRAFA DIPLOMSKO DELO Mentor: doc. dr. Primoº parl Kandidatka: Neja Zub i Ljubljana, maj, 2011

More information

Logical Arithmetic 1: The Syllogism

Logical Arithmetic 1: The Syllogism Logical Arithmetic 1: The Syllogism By Vern Crisler Copyright 1999, 2007, 2011, 2013 1. Introduction 2. Rules of Logical Arithmetic 3. Sample Syllogisms 4. Invalidity 5. Decision Procedure 6. Exercises

More information

Hipohamiltonovi grafi

Hipohamiltonovi grafi Hipohamiltonovi grafi Marko Čmrlec, Bor Grošelj Simić Mentor(ica): Vesna Iršič Matematično raziskovalno srečanje 1. avgust 016 1 Uvod V marsovskem klubu je želel predsednik prirediti večerjo za svoje člane.

More information

A L A BA M A L A W R E V IE W

A L A BA M A L A W R E V IE W A L A BA M A L A W R E V IE W Volume 52 Fall 2000 Number 1 B E F O R E D I S A B I L I T Y C I V I L R I G HT S : C I V I L W A R P E N S I O N S A N D TH E P O L I T I C S O F D I S A B I L I T Y I N

More information

arxiv: v6 [math.lo] 7 Jun 2014

arxiv: v6 [math.lo] 7 Jun 2014 Aristotle s Logic Computed by Parametric Probability and Linear Optimization Joseph W. Norman University of Michigan jwnorman@umich.edu June, 2014 arxiv:1306.6406v6 [math.lo] 7 Jun 2014 1 INTRODUCTION

More information

Aristotle s Syllogistic and Core Logic

Aristotle s Syllogistic and Core Logic HISTORY AND PHILOSOPHY OF LOGIC, 00 (Month 200x), 1 27 Aristotle s Syllogistic and Core Logic by Neil Tennant Department of Philosophy The Ohio State University Columbus, Ohio 43210 email tennant.9@osu.edu

More information

TEORIJA SKUPOVA Zadaci

TEORIJA SKUPOVA Zadaci TEORIJA SKUPOVA Zadai LOGIKA 1 I. godina 1. Zapišite simbolima: ( x nije element skupa S (b) d je član skupa S () F je podskup slupa S (d) Skup S sadrži skup R 2. Neka je S { x;2x 6} = = i neka je b =

More information

USING SIMULATED SPECTRA TO TEST THE EFFICIENCY OF SPECTRAL PROCESSING SOFTWARE IN REDUCING THE NOISE IN AUGER ELECTRON SPECTRA

USING SIMULATED SPECTRA TO TEST THE EFFICIENCY OF SPECTRAL PROCESSING SOFTWARE IN REDUCING THE NOISE IN AUGER ELECTRON SPECTRA UDK 543.428.2:544.171.7 ISSN 1580-2949 Original scientific article/izvirni znanstveni ~lanek MTAEC9, 49(3)435(2015) B. PONIKU et al.: USING SIMULATED SPECTRA TO TEST THE EFFICIENCY... USING SIMULATED SPECTRA

More information

Naloge iz LA T EXa : 3. del

Naloge iz LA T EXa : 3. del Naloge iz LA T EXa : 3. del 1. V besedilo vklju ite naslednjo tabelo skupaj z napisom Kontrolna naloga Dijak 1 2 Povpre je Janko 67 72 70.5 Metka 72 67 70.5 Povpre je 70.5 70.5 Tabela 1: Rezultati kontrolnih

More information

Med resnico in neresnico

Med resnico in neresnico Med resnico in neresnico Neredigirana različica! Izvorna objava: Šuster, D. 2014.»Med resnico in neresnico,«analiza 4/XVIII, str. 19-56. Łukasiewicz je, vsaj po nekaterih mnenjih, prvi, ki je v delu»o

More information

An Interpretation of Aristotelian Logic According to George Boole

An Interpretation of Aristotelian Logic According to George Boole An Interpretation of Aristotelian Logic According to George Boole Markos N. Dendrinos Technological Educational Institute of Athens (TEI-A), Department of Library Science and Information Systems, 12210,

More information

Nelinearna regresija. SetOptions Plot, ImageSize 6 72, Frame True, GridLinesStyle Directive Gray, Dashed, Method "GridLinesInFront" True,

Nelinearna regresija. SetOptions Plot, ImageSize 6 72, Frame True, GridLinesStyle Directive Gray, Dashed, Method GridLinesInFront True, Nelinearna regresija In[1]:= SetOptions ListPlot, ImageSize 6 72, Frame True, GridLinesStyle Directive Gray, Dashed, Method "GridLinesInFront" True, PlotStyle Directive Thickness Medium, PointSize Large,

More information

The Science of Proof: Mathematical Reasoning and Its Limitations. William G. Faris University of Arizona

The Science of Proof: Mathematical Reasoning and Its Limitations. William G. Faris University of Arizona The Science of Proof: Mathematical Reasoning and Its Limitations William G. Faris University of Arizona ii Contents 1 Introduction 1 1.1 Introduction.............................. 1 1.2 Syntax and semantics........................

More information

MICROWAVE PLASMAS AT ATMOSPHERIC PRESSURE: NEW THEORETICAL DEVELOPMENTS AND APPLICATIONS IN SURFACE SCIENCE

MICROWAVE PLASMAS AT ATMOSPHERIC PRESSURE: NEW THEORETICAL DEVELOPMENTS AND APPLICATIONS IN SURFACE SCIENCE UDK621.3:(53+54+621 +66), ISSN0352-9045 Informacije MIDEM 38(2008)4, Ljubljana MICROWAVE PLASMAS AT ATMOSPHERIC PRESSURE: NEW THEORETICAL DEVELOPMENTS AND APPLICATIONS IN SURFACE SCIENCE T. 8elmonte*,

More information

NIKJER-NIČELNI PRETOKI

NIKJER-NIČELNI PRETOKI UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA ALJA ŠUBIC NIKJER-NIČELNI PRETOKI DIPLOMSKO DELO LJUBLJANA, 2016 UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA Dvopredmetni učitelj: matematika - računalništvo ALJA

More information

SLIKE CANTORJEVE PAHLJAµCE

SLIKE CANTORJEVE PAHLJAµCE UNIVERZA V MARIBORU FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE IN MATEMATIKO Oddelek za matematiko in raµcunalništvo Diplomsko delo SLIKE CANTORJEVE PAHLJAµCE Mentor: dr. Iztok Baniµc docent Kandidatka: Anja Belošević

More information

Logical Calculus 1. by Vern Crisler

Logical Calculus 1. by Vern Crisler Logical Calculus 1 by Vern Crisler Copyright 2000; 2005; 2011, 2012 1. Introduction 2. Sommers & the Square of Opposition 3. Syllogisms in Functional Notation 4. Valid Arguments 5. Invalidity 6. Solving

More information

UNIVERZA V LJUBLJANI FAKULTETA ZA DRUŽBENE VEDE RETORIČNI LOGOS: VLOGA FORMALNE IN NEFORMALNE LOGIKE V RETORIČNI ARGUMENTACIJI

UNIVERZA V LJUBLJANI FAKULTETA ZA DRUŽBENE VEDE RETORIČNI LOGOS: VLOGA FORMALNE IN NEFORMALNE LOGIKE V RETORIČNI ARGUMENTACIJI UNIVERZA V LJUBLJANI FAKULTETA ZA DRUŽBENE VEDE Monika Kavalir Mentor: doc. dr. Andrej Škerlep RETORIČNI LOGOS: VLOGA FORMALNE IN NEFORMALNE LOGIKE V RETORIČNI ARGUMENTACIJI Diplomsko delo Ljubljana, 2004

More information

Baroklina nestabilnost

Baroklina nestabilnost Baroklina nestabilnost Navodila za projektno nalogo iz dinamične meteorologije 2012/2013 Januar 2013 Nedjeljka Zagar in Rahela Zabkar Naloga je zasnovana na dvoslojnem modelu baroklinega razvoja, napisana

More information

Preprints of the Federated Conference on Computer Science and Information Systems pp

Preprints of the Federated Conference on Computer Science and Information Systems pp Preprints of the Federated Conference on Computer Science and Information Systems pp. 35 40 On (in)validity of Aristotle s Syllogisms Relying on Rough Sets Tamás Kádek University of Debrecen Faculty of

More information

Published online: 08 Jan To link to this article:

Published online: 08 Jan To link to this article: This article was downloaded by: [Neil Tennant] On: 11 January 2014, At: 04:29 Publisher: Taylor & Francis Informa Ltd Registered in England and Wales Registered Number: 1072954 Registered office: Mortimer

More information

TOPLJENEC ASOCIIRA LE V VODNI FAZI

TOPLJENEC ASOCIIRA LE V VODNI FAZI TOPLJENEC ASOCIIRA LE V VODNI FAZI V primeru asociacij molekul topljenca v vodni ali organski fazi eksperimentalno določeni navidezni porazdelitveni koeficient (P n ) v odvisnosti od koncentracije ni konstanten.

More information

Problem umetnostne galerije

Problem umetnostne galerije Problem umetnostne galerije Marko Kandič 17. september 2006 Za začetek si oglejmo naslednji primer. Recimo, da imamo v galeriji polno vrednih slik in nočemo, da bi jih kdo ukradel. Seveda si želimo, da

More information

Eulerjevi in Hamiltonovi grafi

Eulerjevi in Hamiltonovi grafi Eulerjevi in Hamiltonovi grafi Bojan Možina 30. december 006 1 Eulerjevi grafi Štirje deli mesta Königsberg v Prusiji so bili povezani s sedmimi mostovi (glej levi del slike 1). Zdaj se Königsberg imenuje

More information

From syllogism to common sense: a tour through the logical landscape Categorical syllogisms

From syllogism to common sense: a tour through the logical landscape Categorical syllogisms From syllogism to common sense: a tour through the logical landscape Categorical syllogisms Mehul Bhatt Oliver Kutz Thomas Schneider 10 November 2011 Thomas Schneider Categorical syllogisms 1 Why are we

More information

Predicate language is more expressive than propositional language. It is used to express object properties and relations between objects.

Predicate language is more expressive than propositional language. It is used to express object properties and relations between objects. PREDICATE CALCULUS Predicate language is more expressive than propositional language. It is used to express object properties and relations between objects. A relation R on D 1,D 2,...,D n is a subset

More information

First-Order Logic. Peter Antal

First-Order Logic. Peter Antal First-Order Logic Peter Antal antal@mit.bme.hu 10/16/2015 1 Why FOL? Syntax and semantics of FOL Knowledge engineering in FOL Inference in FOL Reducing first-order inference to propositional inference

More information

Multipla korelacija in regresija. Multipla regresija, multipla korelacija, statistično zaključevanje o multiplem R

Multipla korelacija in regresija. Multipla regresija, multipla korelacija, statistično zaključevanje o multiplem R Multipla koelacia in egesia Multipla egesia, multipla koelacia, statistično zaklučevane o multiplem Multipla egesia osnovni model in ačunane paametov Z multiplo egesio napoveduemo vednost kiteia (odvisne

More information

Formalni sistem in mehka logika za analizo digitalne slike: osnovni koncept

Formalni sistem in mehka logika za analizo digitalne slike: osnovni koncept Elektrotehniški vestnik 69(2): 143 150, 2002 Electrotechnical Review, Ljubljana, Slovenija Formalni sistem in mehka logika za analizo digitalne slike: osnovni koncept Andrej Košir, Jurij Tasič Fakulteta

More information

OA07 ANNEX 4: SCOPE OF ACCREDITATION IN CALIBRATION

OA07 ANNEX 4: SCOPE OF ACCREDITATION IN CALIBRATION OA07 ANNEX 4: SCOPE OF ACCREDITATION IN CALIBRATION Table of contents 1 TECHNICAL FIELDS... 2 2 PRESENTING THE SCOPE OF A CALIBRATION LABOORATORY... 2 3 CONSIDERING CHANGES TO SCOPES... 6 4 CHANGES WITH

More information

P a g e 5 1 of R e p o r t P B 4 / 0 9

P a g e 5 1 of R e p o r t P B 4 / 0 9 P a g e 5 1 of R e p o r t P B 4 / 0 9 J A R T a l s o c o n c l u d e d t h a t a l t h o u g h t h e i n t e n t o f N e l s o n s r e h a b i l i t a t i o n p l a n i s t o e n h a n c e c o n n e

More information

UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA POLONA ŠENKINC REŠEVANJE LINEARNIH DIFERENCIALNIH ENAČB DRUGEGA REDA S POMOČJO POTENČNIH VRST DIPLOMSKO DELO

UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA POLONA ŠENKINC REŠEVANJE LINEARNIH DIFERENCIALNIH ENAČB DRUGEGA REDA S POMOČJO POTENČNIH VRST DIPLOMSKO DELO UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA POLONA ŠENKINC REŠEVANJE LINEARNIH DIFERENCIALNIH ENAČB DRUGEGA REDA S POMOČJO POTENČNIH VRST DIPLOMSKO DELO LJUBLJANA, 2016 UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA

More information

ENERGY AND MASS SPECTROSCOPY OF IONS AND NEUTRALS IN COLD PLASMA

ENERGY AND MASS SPECTROSCOPY OF IONS AND NEUTRALS IN COLD PLASMA UDK621.3:(53+54+621 +66), ISSN0352-9045 Informaclje MIDEM 3~(~UU8)4, Ljubljana ENERGY AND MASS SPECTROSCOPY OF IONS AND NEUTRALS IN COLD PLASMA Marijan Macek 1,2* Miha Cekada 2 1 University of Ljubljana,

More information

Solutions. Name and surname: Instructions

Solutions. Name and surname: Instructions Uiversity of Ljubljaa, Faculty of Ecoomics Quatitative fiace ad actuarial sciece Probability ad statistics Writte examiatio September 4 th, 217 Name ad surame: Istructios Read the problems carefull before

More information

UNIVERZA V MARIBORU FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE IN MATEMATIKO. Oddelek za matematiko in računalništvo DIPLOMSKO DELO.

UNIVERZA V MARIBORU FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE IN MATEMATIKO. Oddelek za matematiko in računalništvo DIPLOMSKO DELO. UNIVERZA V MARIBORU FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE IN MATEMATIKO Oddelek za matematiko in računalništvo DIPLOMSKO DELO Sabina Skornšek Maribor, 2012 UNIVERZA V MARIBORU FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE IN MATEMATIKO

More information

Particija grafa, odkrivanje skupnosti in maksimalen prerez

Particija grafa, odkrivanje skupnosti in maksimalen prerez Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Matemati ne znanosti - 2. stopnja Peter Mur²i Particija grafa, odkrivanje skupnosti in maksimalen prerez Magistrsko

More information

Obrnitev kvantne meritve

Obrnitev kvantne meritve Seminar Obrnitev kvantne meritve Avtor: Rok Bohinc Mentor: dr. Anton Ram²ak Ljubljana, April 009 Povzetek Mo na meritev kvantni sistem vedno prisili v eno lastnih izmed stanj danega operatorja. Ko se stanje

More information

Precis of Aristotle s Modal Syllogistic

Precis of Aristotle s Modal Syllogistic Philosophy and Phenomenological Research Philosophy and Phenomenological Research Vol. XC No. 3, May 2015 doi: 10.1111/phpr.12185 2015 Philosophy and Phenomenological Research, LLC Precis of Aristotle

More information

Arguments in Ordinary Language Chapter 5: Translating Ordinary Sentences into Logical Statements Chapter 6: Enthymemes... 33

Arguments in Ordinary Language Chapter 5: Translating Ordinary Sentences into Logical Statements Chapter 6: Enthymemes... 33 Table of Contents A Note to the Teacher... v Further tudy of imple yllogisms Chapter 1: Figure in yllogisms... 1 Chapter 2: ood in yllogisms... 5 Chapter 3: Reducing yllogisms to the First Figure... 11

More information

CATAVASII LA NAȘTEREA DOMNULUI DUMNEZEU ȘI MÂNTUITORULUI NOSTRU, IISUS HRISTOS. CÂNTAREA I-A. Ήχος Πα. to os se e e na aș te e e slă ă ă vi i i i i

CATAVASII LA NAȘTEREA DOMNULUI DUMNEZEU ȘI MÂNTUITORULUI NOSTRU, IISUS HRISTOS. CÂNTAREA I-A. Ήχος Πα. to os se e e na aș te e e slă ă ă vi i i i i CATAVASII LA NAȘTEREA DOMNULUI DUMNEZEU ȘI MÂNTUITORULUI NOSTRU, IISUS HRISTOS. CÂNTAREA I-A Ήχος α H ris to os s n ș t slă ă ă vi i i i i ți'l Hris to o os di in c ru u uri, în tâm pi i n ți i'l Hris

More information

Vfilozofiji znanosti je pojmovanje zakonov vedno predstavljalo enega od

Vfilozofiji znanosti je pojmovanje zakonov vedno predstavljalo enega od Pojasnitev zakonov narave Bojan Borstner Vfilozofiji znanosti je pojmovanje zakonov vedno predstavljalo enega od temeljnih področij raziskovanja. Problemski sklop, ki je zaobsegal zakone, je vključeval

More information

Računalnik iz domin. Škafar, Maja Šafarič, Nina Sangawa Hmeljak Mentor: Vid Kocijan

Računalnik iz domin. Škafar, Maja Šafarič, Nina Sangawa Hmeljak Mentor: Vid Kocijan Računalnik iz domin Primož Škafar, Maja Šafarič, Nina Sangawa Hmeljak Mentor: Vid Kocijan Povzetek Naša naloga je bila ugotoviti kako sestaviti računalnik (Turingov stroj) iz domin in logičnih izrazov.

More information

AKSIOMATSKA KONSTRUKCIJA NARAVNIH

AKSIOMATSKA KONSTRUKCIJA NARAVNIH UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA Poučevanje: Predmetno poučevanje ŠPELA ZOBAVNIK AKSIOMATSKA KONSTRUKCIJA NARAVNIH ŠTEVIL MAGISTRSKO DELO LJUBLJANA, 2016 UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA

More information

Software Process Models there are many process model s in th e li t e ra t u re, s om e a r e prescriptions and some are descriptions you need to mode

Software Process Models there are many process model s in th e li t e ra t u re, s om e a r e prescriptions and some are descriptions you need to mode Unit 2 : Software Process O b j ec t i ve This unit introduces software systems engineering through a discussion of software processes and their principal characteristics. In order to achieve the desireable

More information

Zgoščevanje podatkov

Zgoščevanje podatkov Zgoščevanje podatkov Pojem zgoščevanje podatkov vključuje tehnike kodiranja, ki omogočajo skrajšan zapis neke datoteke. Poznan program za zgoščevanje datotek je WinZip. Podatke je smiselno zgostiti v primeru

More information

POLDIREKTNI PRODUKT GRUP

POLDIREKTNI PRODUKT GRUP UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA LUCIJA ŽNIDARIČ POLDIREKTNI PRODUKT GRUP DIPLOMSKO DELO LJUBLJANA 2014 UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA Univerzitetni študijski program 1. stopnje: Dvopredmetni

More information

Hadamardove matrike in misija Mariner 9

Hadamardove matrike in misija Mariner 9 Hadamardove matrike in misija Mariner 9 Aleksandar Jurišić, 25. avgust, 2009 J. Hadamard (1865-1963) je bil eden izmed pomembnejših matematikov na prehodu iz 19. v 20. stoletje. Njegova najpomembnejša

More information

MECHANICAL EFFICIENCY, WORK AND HEAT OUTPUT IN RUNNING UPHILL OR DOWNHILL

MECHANICAL EFFICIENCY, WORK AND HEAT OUTPUT IN RUNNING UPHILL OR DOWNHILL original scientific article UDC: 796.4 received: 2011-05-03 MECHANICAL EFFICIENCY, WORK AND HEAT OUTPUT IN RUNNING UPHILL OR DOWNHILL Pietro Enrico DI PRAMPERO University of Udine, Department of Biomedical

More information

UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE. O neeksaknotsti eksaktnega binomskega intervala zaupanja

UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE. O neeksaknotsti eksaktnega binomskega intervala zaupanja UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE Zaključna naloga (Final project paper) O neeksaknotsti eksaktnega binomskega intervala zaupanja (On the inexactness

More information

Avtomatsko prilagajanje tempa spremljave solistu

Avtomatsko prilagajanje tempa spremljave solistu Univerza v Ljubljani Fakulteta za ra unalni²tvo in informatiko Andrej Oder Avtomatsko prilagajanje tempa spremljave solistu DIPLOMSKO DELO NA INTERDISCIPLINARNEM UNIVERZITETNEM TUDIJU Ljubljana, 2013 Univerza

More information

Matematika 1. Gabrijel Tomšič Bojan Orel Neža Mramor Kosta

Matematika 1. Gabrijel Tomšič Bojan Orel Neža Mramor Kosta Matematika 1 Gabrijel Tomšič Bojan Orel Neža Mramor Kosta 15. december 2010 Poglavje 3 Funkcije 3.1 Osnovni pojmi Preslikavam v množico R ali C običajno pravimo funkcije v prvem primeru realne, v drugem

More information

T h e C S E T I P r o j e c t

T h e C S E T I P r o j e c t T h e P r o j e c t T H E P R O J E C T T A B L E O F C O N T E N T S A r t i c l e P a g e C o m p r e h e n s i v e A s s es s m e n t o f t h e U F O / E T I P h e n o m e n o n M a y 1 9 9 1 1 E T

More information

ZDRAVLJENJE BOLNICE S VON WILLEBRANDOVO BOLEZNIJO TIPA 3 IN INHIBITORJI

ZDRAVLJENJE BOLNICE S VON WILLEBRANDOVO BOLEZNIJO TIPA 3 IN INHIBITORJI ZDRAVLJENJE BOLNICE S VON WILLEBRANDOVO BOLEZNIJO TIPA 3 IN INHIBITORJI B. Faganel Kotnik, L. Kitanovski, J. Jazbec, K. Strandberg, M. Debeljak, Bakija, M. Benedik Dolničar A. Trampuš Laško, 9. april 2016

More information

UNIVERZA V MARIBORU FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE IN MATEMATIKO. Oddelek za matematiko in računalništvo MAGISTRSKA NALOGA. Tina Lešnik

UNIVERZA V MARIBORU FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE IN MATEMATIKO. Oddelek za matematiko in računalništvo MAGISTRSKA NALOGA. Tina Lešnik UNIVERZA V MARIBORU FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE IN MATEMATIKO Oddelek za matematiko in računalništvo MAGISTRSKA NALOGA Tina Lešnik Maribor, 2014 UNIVERZA V MARIBORU FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE IN MATEMATIKO

More information

OFF-LINE NALOGA NAJKRAJŠI SKUPNI NADNIZ

OFF-LINE NALOGA NAJKRAJŠI SKUPNI NADNIZ 1 OFF-LINE NALOGA NAJKRAJŠI SKUPNI NADNIZ Opis problema. Danih je k vhodnih nizov, ki jih označimo s t 1,..., t k. Množico vseh znakov, ki se pojavijo v vsaj enem vhodnem nizu, imenujmo abeceda in jo označimo

More information

UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE. Kvadratne forme nad končnimi obsegi

UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE. Kvadratne forme nad končnimi obsegi UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE Zaključna naloga Kvadratne forme nad končnimi obsegi (Quadratic Forms over Finite Fields) Ime in priimek: Borut

More information

Aristotelova Druga analitika in Galileo Galilei:»nujni dokazi«,»dokazovalni regres«in Luna kot druga Zemlja

Aristotelova Druga analitika in Galileo Galilei:»nujni dokazi«,»dokazovalni regres«in Luna kot druga Zemlja Filozofski vestnik Letnik XXXVII Številka 3 2016 71 107 Matjaž Vesel* Aristotelova Druga analitika in Galileo Galilei:»nujni dokazi«,»dokazovalni regres«in Luna kot druga Zemlja Galileo Galilei je od objave

More information

Cveto Trampuž PRIMERJAVA ANALIZE VEČRAZSEŽNIH TABEL Z RAZLIČNIMI MODELI REGRESIJSKE ANALIZE DIHOTOMNIH SPREMENLJIVK

Cveto Trampuž PRIMERJAVA ANALIZE VEČRAZSEŽNIH TABEL Z RAZLIČNIMI MODELI REGRESIJSKE ANALIZE DIHOTOMNIH SPREMENLJIVK Cveto Trampuž PRIMERJAVA ANALIZE VEČRAZSEŽNIH TABEL Z RAZLIČNIMI MODELI REGRESIJSKE ANALIZE DIHOTOMNIH SPREMENLJIVK POVZETEK. Namen tega dela je prikazati osnove razlik, ki lahko nastanejo pri interpretaciji

More information

Ana Mlinar Fulereni. Delo diplomskega seminarja. Mentor: izred. prof. dr. Riste Škrekovski

Ana Mlinar Fulereni. Delo diplomskega seminarja. Mentor: izred. prof. dr. Riste Škrekovski UNIVERZA V LJUBLJANI FAKULTETA ZA MATEMATIKO IN FIZIKO Matematika 1. stopnja Ana Mlinar Fulereni Delo diplomskega seminarja Mentor: izred. prof. dr. Riste Škrekovski Ljubljana, 2011 Kazalo 1. Uvod 4 2.

More information

UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE. Verjetnostni algoritmi za testiranje praštevilskosti

UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE. Verjetnostni algoritmi za testiranje praštevilskosti UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE Zaključna naloga Verjetnostni algoritmi za testiranje praštevilskosti (Algorithms for testing primality) Ime in

More information

Sinteza homologov paracetamola

Sinteza homologov paracetamola Katedra za farmacevtsko kemijo Sinteza homologov paracetamola Vaje iz Farmacevtske kemije 3 1 Sinteza N-(4-hidroksifenil)dekanamida Vaje iz Farmacevtske kemije 3 2 Vprašanja: 1. Zakaj uporabimo zmes voda/dioksan?

More information

Projekcija visokodimenzionalnih podatkov ob upoštevanju domenskih omejitev

Projekcija visokodimenzionalnih podatkov ob upoštevanju domenskih omejitev Univerza v Ljubljani Fakulteta za računalništvo in informatiko Omanović Amra Projekcija visokodimenzionalnih podatkov ob upoštevanju domenskih omejitev MAGISTRSKO DELO MAGISTRSKI PROGRAM DRUGE STOPNJE

More information

P a g e 3 6 of R e p o r t P B 4 / 0 9

P a g e 3 6 of R e p o r t P B 4 / 0 9 P a g e 3 6 of R e p o r t P B 4 / 0 9 p r o t e c t h um a n h e a l t h a n d p r o p e r t y fr om t h e d a n g e rs i n h e r e n t i n m i n i n g o p e r a t i o n s s u c h a s a q u a r r y. J

More information

Interpretacija kvantne mehanike z vzporednimi svetovi

Interpretacija kvantne mehanike z vzporednimi svetovi Univerza v Ljubljani Fakulteta za matematiko in fiziko Oddelek za ziko Seminar - 3. letnik Interpretacija kvantne mehanike z vzporednimi svetovi Avtor: Marko Medenjak Mentor: prof. dr. Anton Ram²ak Ljubljana,

More information

176 5 t h Fl oo r. 337 P o ly me r Ma te ri al s

176 5 t h Fl oo r. 337 P o ly me r Ma te ri al s A g la di ou s F. L. 462 E l ec tr on ic D ev el op me nt A i ng er A.W.S. 371 C. A. M. A l ex an de r 236 A d mi ni st ra ti on R. H. (M rs ) A n dr ew s P. V. 326 O p ti ca l Tr an sm is si on A p ps

More information

UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE

UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE UNIVERZA NA PRIMORSKEM FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE Magistrsko delo Modeli za kategori ne odzive (Models for categorical response variables) Ime in priimek: Maru²a

More information

The Logic and Metaphysics of Leibniz

The Logic and Metaphysics of Leibniz The Logic and Metaphysics of Leibniz Roger Bishop Jones Abstract Formal models of aspects of the Logic and Metaphysics of Gottfried Wilhelm Leibniz. Created 2009/9/2 Last Change Date: 2010/08/08 15:50:44

More information

FRAKTALNA DIMENZIJA. Fakulteta za matematiko in fiziko Univerza v Ljubljani

FRAKTALNA DIMENZIJA. Fakulteta za matematiko in fiziko Univerza v Ljubljani FRAKTALNA DIMENZIJA VESNA IRŠIČ Fakulteta za matematiko in fiziko Univerza v Ljubljani PACS: 07.50.Hp, 01.65.+g V članku je predstavljen zgodovinski razvoj teorije fraktalov in natančen opis primerov,

More information

Calculation of stress-strain dependence from tensile tests at high temperatures using final shapes of specimen s contours

Calculation of stress-strain dependence from tensile tests at high temperatures using final shapes of specimen s contours RMZ Materials and Geoenvironment, Vol. 59, No. 4, pp. 331 346, 2012 331 Calculation of stress-strain dependence from tensile tests at high temperatures using final shapes of specimen s contours Določitev

More information

Primerjava metod aproksimativnega sklepanja pri izolaciji napak - simulacijska študija

Primerjava metod aproksimativnega sklepanja pri izolaciji napak - simulacijska študija Elektrotehniški vestnik 69(2): 120 127, 2002 Electrotechnical Review, Ljubljana, Slovenija Primerjava metod aproksimativnega sklepanja pri izolaciji napak - simulacijska študija Andrej Rakar, D- ani Juričić

More information

S U E K E AY S S H A R O N T IM B E R W IN D M A R T Z -PA U L L IN. Carlisle Franklin Springboro. Clearcreek TWP. Middletown. Turtlecreek TWP.

S U E K E AY S S H A R O N T IM B E R W IN D M A R T Z -PA U L L IN. Carlisle Franklin Springboro. Clearcreek TWP. Middletown. Turtlecreek TWP. F R A N K L IN M A D IS O N S U E R O B E R T LE IC H T Y A LY C E C H A M B E R L A IN T W IN C R E E K M A R T Z -PA U L L IN C O R A O W E N M E A D O W L A R K W R E N N LA N T IS R E D R O B IN F

More information

M. Silvestri, Giancarlo Tomezzoli

M. Silvestri, Giancarlo Tomezzoli 184 M. Silvestri, Giancarlo Tomezzoli Linguistic distances between Rhaetian, Venetic, Latin and Slovenian languages Abstract In the attempt of improving our knowledge about the linguistic distances between

More information

UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA SAŠO ZUPANEC MAX-PLUS ALGEBRA DIPLOMSKO DELO

UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA SAŠO ZUPANEC MAX-PLUS ALGEBRA DIPLOMSKO DELO UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA SAŠO ZUPANEC MAX-PLUS ALGEBRA DIPLOMSKO DELO Ljubljana, 2013 UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA ODDELEK ZA MATEMATIKO IN RAČUNALNIŠTVO SAŠO ZUPANEC Mentor:

More information

Napovedovanje lastni stva podjetij na osnovi analize omre zij dru zbenikov

Napovedovanje lastni stva podjetij na osnovi analize omre zij dru zbenikov Univerza v Ljubljani Fakulteta za ra cunalni stvo in informatiko Igor Jon cevski Napovedovanje lastni stva podjetij na osnovi analize omre zij dru zbenikov DIPLOMSKO DELO UNIVERZITETNI STUDIJSKI PROGRAM

More information

Modelska Analiza 1. University of Ljubljana Faculty of Mathematics and Physics. 3. naloga - Numeri na minimizacija

Modelska Analiza 1. University of Ljubljana Faculty of Mathematics and Physics. 3. naloga - Numeri na minimizacija University of Ljubljana Faculty of Mathematics and Physics Modelska Analiza 1 3. naloga - Numeri na minimizacija Avtor: Matic Lubej Asistent: dr. Simon ƒopar Predavatelj: prof. dr. Alojz Kodre Ljubljana,

More information

Teorija naklju nih matrik

Teorija naklju nih matrik Teorija naklju nih matrik Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matemematiko in ziko Avtor: Benjamin Batisti Mentor: prof. dr. Tomaº Prosen Maj 2006 Povzetek Kompleksne kvantnomehanske sisteme, ki jih ne

More information

Distance reduction with the use of UDF and Mathematica. Redukcija dolžin z uporabo MS Excel ovih lastnih funkcij in programa Mathematica

Distance reduction with the use of UDF and Mathematica. Redukcija dolžin z uporabo MS Excel ovih lastnih funkcij in programa Mathematica RMZ Materials and Geoenvironment, Vol. 54, No. 2, pp. 265-286, 2007 265 Distance reduction with the use of UDF and Mathematica Redukcija dolžin z uporabo MS Excel ovih lastnih funkcij in programa Mathematica

More information

OPTIMIRANJE IZDELOVALNIH PROCESOV

OPTIMIRANJE IZDELOVALNIH PROCESOV OPTIMIRANJE IZDELOVALNIH PROCESOV asist. Damir GRGURAŠ, mag. inž. str izr. prof. dr. Davorin KRAMAR damir.grguras@fs.uni-lj.si Namen vaje: Ugotoviti/določiti optimalne parametre pri struženju za dosego

More information

DELOVANJA GRUP IN BLOKI NEPRIMITIVNOSTI

DELOVANJA GRUP IN BLOKI NEPRIMITIVNOSTI UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA DEJAN KREJIĆ DELOVANJA GRUP IN BLOKI NEPRIMITIVNOSTI DIPLOMSKO DELO Ljubljana, 2015 UNIVERZA V LJUBLJANI PEDAGOŠKA FAKULTETA Dvopredmetni učitelj: matematika -

More information

Grain Reserves, Volatility and the WTO

Grain Reserves, Volatility and the WTO Grain Reserves, Volatility and the WTO Sophia Murphy Institute for Agriculture and Trade Policy www.iatp.org Is v o la tility a b a d th in g? De pe n d s o n w h e re yo u s it (pro d uc e r, tra d e

More information

SVM = Support Vector Machine = Metoda podpornih vektorjev

SVM = Support Vector Machine = Metoda podpornih vektorjev Uvod 2/60 SVM = Support Vector Machine = Metoda podpornih vektorjev Vapnik in Lerner 1963 (generalized portrait) jedra: Aronszajn 1950; Aizerman 1964; Wahba 1990, Poggio in Girosi 1990 Boser, Guyon in

More information

Metode rangiranja spletnih strani

Metode rangiranja spletnih strani UNIVERZA V LJUBLJANI FAKULTETA ZA DRUŽBENE VEDE David Primc Metode rangiranja spletnih strani Diplomsko delo Ljubljana, 2015 UNIVERZA V LJUBLJANI FAKULTETA ZA DRUŽBENE VEDE David Primc Mentor: doc. dr.

More information

(semiotic) in»semeiotičen«(semeiotic). S

(semiotic) in»semeiotičen«(semeiotic). S C. S. Peirce velja za avtorja prve splošne novoveške teorije znakov, prve splošne semiotike. Termin je uporabljal v dveh pridevniških oblikah, semiotičen (semiotic) in»semeiotičen«(semeiotic). S semiotično

More information

Results as of 30 September 2018

Results as of 30 September 2018 rt Results as of 30 September 2018 F r e e t r a n s l a t ion f r o m t h e o r ig ina l in S p a n is h. I n t h e e v e n t o f d i s c r e p a n c y, t h e Sp a n i s h - la n g u a g e v e r s ion

More information

The consequences of quantum computing

The consequences of quantum computing University of Ljubljana Faculty of Computer and Information Science Kokan Malenko The consequences of quantum computing BACHELOR S THESIS UNDERGRADUATE UNIVERSITY STUDY PROGRAM COMPUTER SCIENCE AND MATHEMATICS

More information

Usmerjene nevronske mreže: implementacija in uporaba

Usmerjene nevronske mreže: implementacija in uporaba Seminar - 4. letnik Usmerjene nevronske mreže: implementacija in uporaba Avtor: Miha Marolt Mentorja: Marko Žnidarič, Drago Kuzman Kranj, 24.4.2010 Povzetek Usmerjena večnivojska nevronska mreˇza(uvnm)

More information